ARGE 250


Nano parçacıklarla kanserli hücreler yok edilecek

Samet Öztürk

ABD'de yapılan klinik öncesi araştırma, yakın kızılötesi ışıkla yönlendirilen nano çubuklar aracılığıyla, sadece seçilmiş kanserli hücrelere kemoterapi ve ısı iletilerek kanserli tümörlerin yok edilebildiğini gösterdi.

ABD'nin Utah eyaletindeki Brigham and Women's Hospital (BWH) hastanesinden bilim insanları yaptıkları klinik öncesi araştırmada, kanserli tümörleri, yakın kızıl ötesi ışıkla yönlendirilen, ısı ve kanser ilacı iletme yeteneğine sahip nano çubuklarla yok etmeyi başardı.

Nano çubukları yönlendirmede kullanılan yakın kızıl ötesi ışık, vücut tarafından çok düşük oranda emilmesine karşın vücuda müdahaleye gerek olmadan dokunun derinliklerine nüfuz edebiliyor.

Araştırmacılar, nano çubuk aracılığıyla seçilen kanserli hücrelere bir kemoterapi ilacının yanı sıra, kızılötesi ışığın enerjisini ısıya çevirme özelliğine sahip altın nano çubuklardan elde edilen ısıyı da iletti.

Böylece ısı ve kanser ilacının birbirinin gücünü artırmasını sağlayan araştırmacılar, kanserli doku üzerinde anti tümör etkisi yaratmayı başardı.

Araştırmacılar, tasarladıkları nano çubuk sisteminin güçlü yeteneklerini göstermek amacıyla, canlı organizma üzerinde oluşan anti tümör etkisini değerlendirmelerine imkan sağlayacak bir klinik öncesi modelden yararlandı. Oluşturulan klinik öncesi modelde, her biri tümörün ağırlığına ve boyutuna bağlı olarak değişen 4 ayrı ilaç grubu, 2 farklı tümör grubu üzerinde denendi.

Önce kendi kendine oluşma özelliğine sahip altın nano parçacığı şırınga eden araştırmacılar, şırınga işleminden 10 dakika sonra da altın nano çubuğun bulunduğu nano parçacığını faal hale geçiren yakın kızıl ötesi ışıkla tümörü aydınlatarak ısı yarattı. Sonuçta, kullanılan platformun ısıyı ve kanser ilaçlarını başarıyla kanserli hücrelere ilettiği ve ısı ile kanser ilacının birbirinin etkisini artırarak tümörleri yok ettiği görüldü.