ARGE 250


NASA, InSight ile Mars'ın derinlerine inecek

Samet Öztürk

NASA, 2 hafta önce Mars'a yolladığı uzay aracı Curiosity'den sonra, kızıl gezegene 2016 yılında yeni bir uzay aracı daha yollayacağını açıkladı.

NASA, altı tekerleği bulunan ve hareketli olmayan InSight adlı bu yeni uzay aracının iki yıl boyunca Gale kraterinde geçmiş döneme ait olası hayat izlerini araştıracağını belirtti.

Eylül 2016'da Mars'a inmesi planlanan aracın, Mars'ın Dünya'dan neden bu kadar farklı bir şekilde evrimleştiğini anlamak amacıyla gezegenin derinliklerini kazacağı kaydedildi.

InSight'ın ayrıca, Mars'ın kalbinin katı veya sıvı olup olmadığını ve "Kızıl Gezegen"in yüzeyinin neden Dünya gibi hareketli tektonik tabakalardan oluşmadığını saptamasının beklendiği kaydedildi.

NASA, Mars'ın içinin detaylı olarak öğrenilmesi ve Dünya ile karşılaştırılmasının, bilimadamlarının kayalık gezegenlerin nasıl şekillendiğini ve evrim geçirdiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını belirtti.

Curiosity gibi Kaliforniya'da NASA'nın Jet Motorları Geliştirme Merkezi'nde tasarlanıp üretilecek olan InSight uzay aracının 2,5 milyar dolarlık Curiosity'den daha ucuza, 425 milyon dolara mal olacağı bildirildi.