AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Neden esnek çalışma saatleri üretkenliği artırıyor?

Araştırmalar esnek çalışma saatlerinin iş yerinde verimi artırdığını kanıtlıyor. Bunun en büyük nedeni ise bir çok yetenekli kişinin saat politikası katı olan şirketlerle çalışmayı tercih etmemesi. Üstelik çalışanların memnuniyeti de bu duruma bağlı olarak azalıyor.
Yetenekli çalışanların böyle bir tercihte bulunmasının en önemli nedeni hayatlarıyla işleri arasında sağlıklı bir denge kurmaya çalışmaları. Gençlerin çoğu tutkularının peşinden gitmeyi ve kendi kariyerlerine yön vermeyi istiyor. Daha tecrübeli olanlar ise ailelerine zaman ayırmayı istiyor. Ya da yaşını doldurmasa da kendini yavaştan emekliliğe hazırlamaya başlıyor. Ayrıca, yeterli boş vakti olan kişiler, hem daha mutlu bir hayat sürüyor hem de çalışma isteği artıyor.
Araştırmalar ve istatistikler günde 20 saat ayakta kalan bir kişideki bedensel ve zihinsel fonksiyonların 6 kadeh içki içmiş bir kişideki kadar azaldığını gösteriyor. Haftada 50 saat ve üstünde çalışanların, alkol tüketimi ise daha az saat çalışanlara kıyasla 3 kat daha fazla. Bun nedeni ise stres seviyesinin çok yüksek olması. Çalışanların bu tarz eğilimleri iş verimini yüzde 72 oranın da azaltıyor.
Çalışma saatlerinin esnek olması bunların yanı sıra, bazı küçük giderlerin de azalmasına neden oluyor. Ofisin bir gün kapalı kalması elektrik ve su gibi bir çok gideri azaltıyor. Üstelik çalışanlarda o gün için benzin ve öğle yemekleri gibi bazı harcamalarını kısma şansı yakalıyor.