AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Obama yeniden Başkan

Samet Öztürk

ABD'nin ilk siyah başkanı olan Barack Obama, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'ye ikinci kez başkanlık etme hakkını kazandı. Başkan Obama, siyasi popülizm ve seçim hesaplarıyla dolu bir 4 yılın ardından yeniden başkan oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre Obama kritik eyaletlerdeki oyları toplayarak Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney'nin önüne geçti. Obama 303 delege ile yarışı göğüsledi.

Bir yıldan uzun süredir Obama ve danışmanları, daha varlıklı kesimin tercihi olarak gösterilen Cumhuriyetçi muhalefetin karşısında ABD Başkanı'nı "orta sınıfın kazanımından yana" bir lider olarak resmetti.

ABD Başkanı Barack Obama, ''Beyaz Saray'a her zamankinden daha kararlı ve daha ilham almış şekilde döndüğünü'' söyledi.

Obama, Chicago'daki McCormick Place'de yaptığı zafer konuşmasında, ister kendisine, ister rakibi Mitt Romney'ye olsun, seçimlerde oy kullanan herkese teşekkür etti.

Romney ile az önce telefonda konuştuğunu, onu ve Paul Ryan'ı mücadeleci kampanyalarından dolayı kutladığını ifade eden Obama, bu ülkeyi ileriye taşımak için birlikte hangi alanlarda çalışabilecekleri konusunu görüşmek üzere Romney ile gelecek haftalarda bir araya gelmek istediğini belirtti.

Eşi Michelle ve kızları Sasha ve Malia, Başkan Yardımcısı Joe Biden ile kampanya ekibinde görev alanlar için övgü dolu sözler sarf eden Obama, ekonominin toparlanmakta, on yıllık savaş döneminin sona ermekte olduğunu kaydetti.

Uzun bir kampanya döneminin sona erdiğine işaret eden Obama, ''Oyunuzu kazansam da kazanmasam da sizi dinledim, sizden bir şeyler öğrendim. Siz beni daha iyi bir başkan yaptınız. Yapılacak işler ve önümüzde bizi bekleyen gelecek hakkında, Beyaz Saray'a her zamankinden daha kararlı ve daha ilham almış şekilde dönüyorum'' dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, gelecek haftalar ve aylarda, bütçe, vergi reformu, göçmenlik sistemi ve enerji gibi konularda iki partinin liderleriyle bir arada çalışmayı arzuladığını söyledi.

Obama, ''Bu gece, bu seçimde siz Amerikan halkı, bize şunu hatırlattınız; yolumuz zorlu, yolculuğumuz uzun olsa da hep ayakta kaldık, mücadele ettik ve kalplerimizde şunu biliyoruz ki ABD için en iyi günler daha gelecek'' diye konuştu.