ARGE 250


OECD, küresel büyüme tahminini indirdi

Samet Öztürk

İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD, "majör" küresel resesyon riski ile ilgili uyarıda bulunurken küresel ekonomi büyüme tahminini yüzde 4.1'den yüzde 3.4'e çekti. Avrupa Merkez Bankası ve Çin Merkez Bankası'na para genişletme politikası konusundaki tavsiyesini yineledi.

OECD Baş Ekonomisti Pier Carlo Padoan, teşkilatın altı aylık Ekonomik Görünüm toplantısında yaptığı açıklamada "Krizde geçen 5 yılın ardından küresel ekonomi yeniden zayıflıyor. Büyük çaplı geri çekilme riski göz ardı edilmemeli." açıklamasında bulundu.

Örgüt;  Türkiye'nin 2012 yılı için büyüme tahminini yüzde 3.3'ten yüzde 2.9'a çekerken 2013 büyüme tahminini yüzde 4.6'dan yüzde 4.1'e indirdi.

OECD raporunda ABD'deki mali uçurumun küresel ekonomi için ciddi bir tehdit oluşturduğu belirtilirken yeni bir durgunluğun yaşanmasına neden olabileceğine dikkat çekildi. Ülkeningayri safi yurtiçi hasıla tahmini bu yıl için yüzde 2.4'ten yüzde 2.2'ye ve önümüzdeki yıl için de yüzde 2.6'dan yüzde 2'ye çekildi.

Euro Bölgesi içinse bu yıl için yüzde 0.4 ve yüzde 0.1 daralma öngördü. Rakamlar mayıs ayında ise sırasıyla yüzde 0.1 ve yüzde 0.9 gerileme olarak tahmin edilmişti.

34 üye ülkesine ekonomik tavsiyeler veren Paris merkezli OECD; ABD kanun yapıcılarının 697 milyar dolarlık otomatik vergi artırımı ve harcama kesintisi içeren mali uçurumdan kaçınmaya çalışmaları, resesyona gem vurmak isteyen euro bölgesi ülkeleri ve dördüncü yılına giren borç krizinin ortasında küresel büyümenin karşı karşıya olduğu risklere ışık tuttu.