Turkishtime AR-GE 250


Öğrenci girişimciler için 150 bin dolarlık fırsat

Elif Akın

1998’den beri organize edilen GSEA, öğrenim süresi içinde kendi işini kurmuş öğrencilere yönelik en kapsamlı uluslararası yarışma olma özelliğini taşıyor. Yarışmaya lise, üniversite ve lisansüstü seviyesinde öğrenim gören kişiler katılabiliyor. Öğrencilik yaşamı süresince, inovatif, karlı, sosyal sorumluluk sahibi ve etik standartlara uygun şirketler kurarak onları işleten kişileri küresel anlamda görünür kılmak ve böylece daha çok öğrencinin girişimciliği bir kariyer rotası olarak benimsemesini sağlamak amacıyla düzenleniyor. GSEA, öğrenci girişimcileri global rakipleri ile bir araya getirerek, onlara erken evrede kendini geliştirme, medyada yer alma ve para ödülü kazanma imkanı sunuyor.

Son tarih 30 Eylül

GSEA’nın Türkiye ayağına katılım için son başvuru tarihi 30 Eylül 2014. Ödül töreni ise 16 Ekim’de yapılacak. Türkiye’de birinci seçilecek genç girişimci 15 bin lira değerinde para ödülü ve Kasım ayında Washington DC’de gerçekleşecek global finallere katılma hakkı kazanacak. Global finallerde adaylar, 25 ülkeden gelen rakipleriyle yarışacak ve kazananı 150 bin dolarlık ödül bekliyor olacak.

“Girişimciliğin gelişmesi Türkiye ekonomisine katkı sağlar”

EO Türkiye Başkanı Can Bayraktar, “Hala dünyaya göre daha geride olsak da, girişimcilerin yüzde 58’i yeni bir işe atılmayı düşünüyor. Bu Türkiye için önemli rakamdır. Türkiye girişimcilik anlamında çok büyük bir potansiyel barındırıyor. Özellikle inovasyon konusunda eğitim ve vizyon açısından önceki kuşakları aşan bir genç nüfusumuz var. Ve gençler günümüzde girişimciliğin gereklerini farkında. EO bu konuda önemli bir inisiyatif üstleniyor: Dünyada GSEA olarak bilinen öğrenci girişimcilere yönelik yarışma iki yıldır Türkiye’de de düzenleniyor. Girişimci öğrencilerimizi bu yarışmaya katılmaya davet ediyoruz” diyor.