AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Öğrencilere 150 bin dolarlık fırsat

40 ülkeden 10 bine yakın üyesi bulunan global girişimcilik ağı Entrepreneurs’ Organization (EO), Türkiye şubesiyle girişimcilik iklimini geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Erken evredeki öğrenci girişimcilere yönelik dünyadaki en önemli yarışma olarak kabul gören Global Student Entrepreneur Awards’ın (GSEA) Türkiye ayağı için son başvuru tarihi 30 Eylül. Washington DC’deki finallerde kazanan öğrenciler 150 bin dolar ile ödüllendirilecek.

EO Türkiye Başkanı Can Bayraktar, girişimciliğin özendirilmesi ile ekonomiye büyük bir katkı sağlanacağını söyledi. Bu noktada gençleri, EO tarafından öğrenci girişimcilere yönelik düzenlenen ve dünya çapında bu alandaki en kapsamlı yarışma olma özelliğini taşıyan GSEA (Global Student Entrepreneur Award)’a katılmaya davet etti.

Ödül töreni ise 16 Ekim’de yapılacak. Türkiye’de birinci seçilecek genç girişimci 15 bin lira değerinde para ödülü ve Kasım ayında Washington DC’de gerçekleşecek global finallere katılma hakkı kazanacak. Global finallerde adaylar, 25 ülkeden gelen rakipleriyle yarışacak ve kazananı 150 bin dolarlık ödül bekliyor olacak.

Bayraktar: "Türkiye'nin girişimcilik potansiyeli yüksek"

EO Türkiye Başkanı Can Bayraktar, "Halen dünyaya göre daha geride olsak da, girişimcilerin yüzde 58’i yeni bir işe atılmayı düşünüyor. Bu Türkiye için önemli rakamdır. Türkiye girişimcilik anlamında çok büyük bir potansiyel barındırıyor. Özellikle inovasyon konusunda eğitim ve vizyon açısından önceki kuşakları aşan bir genç nüfusumuz var. Ve gençler günümüzde girişimciliğin gereklerinin farkında. EO bu konuda önemli bir inisiyatif üstleniyor: Dünyada GSEA olarak bilinen öğrenci girişimcilere yönelik yarışma iki yıldır Türkiye’de de düzenleniyor. Girişimci öğrencilerimizi bu yarışmaya katılmaya davet ediyoruz" dedi.

1998’den beri organize edilen GSEA, öğrenim süresi içinde kendi işini kurmuş öğrencilere yönelik en kapsamlı uluslararası yarışma olma özelliğini taşıyor. Yarışmaya lise, üniversite ve lisansüstü seviyesinde öğrenim gören kişiler katılabiliyor. Öğrencilik yaşamı süresince, inovatif, karlı, sosyal sorumluluk sahibi ve etik standartlara uygun şirketler kurarak onları işleten kişileri küresel anlamda görünür kılmak ve böylece daha çok öğrencinin girişimciliği bir kariyer rotası olarak benimsemesini sağlamak amacıyla düzenleniyor. GSEA, öğrenci girişimcileri global rakipleri ile bir araya getirerek, onlara erken evrede kendini geliştirme, medyada yer alma ve para ödülü kazanma imkanı sunuyor.

EO'nun 40 ülkede 10 bin üyesi var

Entrepreneurs’ Organization (EO - Dünya Girişimciler Organizasyonu), 40 ülkede 10 bin üyenin yer aldığı dinamik ve global bir girişimciler ağı. 1987 yılında bir grup girişimci tarafından kurulan EO, bünyesinde bulundurduğu girişimcilerin gelişimine, birbirine fayda sağlamasına ve işlerini daha başarılı bir şekilde yürütmelerine olanak verirken, kişisel hayatlarını zenginleştirme imkanı da sunuyor. EO’nun 131 şubesine üyelik sadece davet ile gerçekleşiyor. Üyelerin yaş ortalaması 41, ortalama gelirleri ise 17,3 milyon dolar.