ARGE 250


Okan Gedik: Robotlara iş öğretmemiz gerekiyor

Turkishtime Dergi

Otomotiv yan sanayinin, Endüstri 4.0’ın zorunlu kıldığı dönüşüme acilen uyum sağlaması gerektiğini belirten Assan Hanil Genel Müdürü Okan Gedik, Turquality benzeri bir programla bu dönüşümün yakalanabileceğini ifade ediyor. Gedik: “Doğru adaptasyon yapılamaz ise bu sefer treni değil uzay mekiğini kaçırabiliriz” uyarısında bulunuyor.

Endüstri 4.0 ile birlikte otomotiv sektörüne ciddi bir değişim rüzgarı geliyor. Otonom sürüş, elektrikli arabalar derken otomotiv sektöründe yaşanan hızlı dönüşüm, otomotiv yan sanayini de etkileyecek. Otomotiv sektörünün önemli ana parça üreticisi Assan Hanil’in Genel Müdürü Okan Gedik, Türk otomotiv yan sanayinin bu değişime proaktif olarak hazırlanmak durumunda olduğunu belirterek, şimdiden sektörün gelecek 10 yılının çizileceği bir master plan hazırlanması gerektiğini vurguladı.

TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı A.Ş. (Escarus) ve Dünya Gazetesi işbirliği ile gerçekleştirilen “Sürdürülebilirlik Buluşmaları” kapsamında otomotiv yan sanayinin üst düzey yöneticileri bir araya geldi. Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ'ın yaptığı oturumda Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, Assan Hanil Genel Müdürü Okan Gedik, Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young ve Escarus Genel Müdürü Hülya Kurt, Endüstri 4.0'ın otomotiv yan sanayinin geleceğine etkileri üzerine öngörülerini paylaştı.

Toplantıda sektör ve otomobil özelinde, gelecekte bizi nasıl bir değişim bekliyor, endüstri 4.0 üretimde ve iş yapış biçimlerinde nasıl bir dönüşüm getiriyor ve geleceğe hazırlanmak için neler yapılması gerekiyor gibi sorulara yanıt arandı. Okan Gedik, otomotiv yan sanayinin gelecek 10 yılının planlanması ve inovasyonun teşvik edilmesi gerektiğini söylerken şimdiden bu konuda gaza basılması gerektiğinin altını çizdi.

Okan Gedik, bu konuda Turquality programı benzeri bir çerçeve oluşturulabileceğine inandığını belirterek: “Bu programın bir benzeri Endüstri 4.0 için dizayn edilebilir. Şirketlerin sektörel olarak belli bir teknolojik seviyeye ulaşmasına destek verecek, bu gelişimi izleyecek akıllı üretimi ve teknolojiyi destekleyen bir program dizayn edebiliriz. Nokta hedef belirleyecek, bu hedefi destekleyecek ve sürdürülmesini sağlayacak bir program olabilir” diyerek, kendi süreçlerinden bir örnek verdi. Meslek hastalıkları ile mücadelede, koltuk giydirme prosesinden sonra ütüleme operasyonları yapılırken, bu zor ve meslek hastalığı riski yüksek işi fabrikalarının içinde geliştirdiği bir teknoloji ile iyileştirdiklerini belirten Gedik: “Çalışanlarımızı takip ederek, ekranlarda çalışanlarımızın hangi bölgesinde meslek hastalığı riski yüksek geliyor ise oradan alınan sinyale göre Hat liderlerimiz, yetkinlerine göre ilgili çalışanımızı vardiya içerisinde farklı işlere yönlendiriyor. Hem çalışanlarımızın yetkinliklerini artırıyoruz hem meslek hastalığı risklerini önlemeye çalışıyoruz dedi.

Türkiye'nin rekabet gücünü kaybetmeden otomotiv yan sanayinin proaktif davranması gerektiğini ifade eden Gedik, yaşanan değişime sektörün hızlıca adapte olması gerektiğini söyledi ve “Doğru adaptasyonu yapamazsak treni değil, uzay mekiğini kaçırırız. Yıllarca insanları robotlaştıran Endüstri 3,0 ile çalıştık; şimdi Endüstri 4.0’da yaptığınız işte o kadar derinleşeceksiniz ki ‘robotlara iş öğretir’ noktaya geleceksiniz. Dijital yetkinliğinizi o kadar artırıp, derinleşeceksiniz ki teknolojiye işi siz öğretir hale geleceksiniz. Bizim robotları insanlaştırmanın da ötesine geçebileceğimiz yetkinliklere gelmemiz lazım” diye konuştu.