AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Otokar ve Kazakistan'dan Cobra işbirliği

Samet Öztürk

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Kazakhstan Engineering şirketi ile birlikte ortak bir fabrikada Otokar'ın tüm zırhlı araçlarının üretimini yapmayı planladıklarını bildirdi.

Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu'nda NK Kazakhstan Engineering AŞ ile Otokar şirketi arasında taktik tekerlekli araç üretim yatırım sözleşmesi imzalandı.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç konuyla ilgili bunun bir savunma sanayi anlaşması olduğunu belirterek "Kazak tarafı Otokar araçlarını yıllardır kullanıyor. Son olarak bizden aldıkları Cobra araçları1,5 yıldır Kazakistan'da hizmet veriyor. Cobra araçlarımız geçen yıl kış tatbikatına katıldı ve orada da çok başarılı oldu. Aracımızın başarısı Kazak tarafını da çok cesaretlendirdi ve araçtan yüksek miktarda almak için harekete geçtiler." açıklamasında bulundu.

Kazak tarafının imalatın kendi ülkelerinde yapılmasını tercih ettiği vurgulayan Görgüç, mutabakat metninin devamının gelmesi halinde devlet şirketi olan NK Kazakhstan Engineering AŞ ile birlikte ortak bir fabrikada Otokar'ın tüm zırhlı araçlarının üretimini yapmayı planladıklarını belirtti.

Kazakların da tercihi olan Otokar Cobra dünya çapında kabul gören, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere modern orduların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek yapı ve özelliklerde tasarlanmış fonksiyonel bir zırhlı araç. Araç, bugün Türkiye dahil 10'dan fazla ülkenin silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri envanterlerinde yer alıyor.