ARGE 250


Otomobil değiştirme süresi dört yıl

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) adına GfK’nın Mart-Temmuz 2014 tarihleri arasında sıfır otomobil alan toplam 2 bin 546 kişi ile gerçekleştirdiği Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Rapora göre Türkiye’de araç değiştirme süresinin ortalama dört yıl olduğu ortaya çıkarken, otomobil satın almaya karar verme ile otomobili satın alma arasında geçen süre dört ayı buluyor.

GfK’nın OYDER için Türkiye’de otomobil satın kişiler ile düzenli olarak yaptığı araştırmada, 0 kilometre olarak satın alınan otomobillerin ilk sahipleri tarafından kullanılma süresi dört yıl olarak belirlenmiş. Dördüncü yıldan sonra otomobillerini değiştirerek ikinci otomobillerini alanların oranı yüzde 37 olarak araştırmaya yansımış. Araştırmada; üçüncü otomobilini alanlar yüzde 9, dördüncü otomobilini alanlar yüzde 9 ve beşinci kez otomobil alanlar da yüzde 8 olarak sıralanırken yüzde 24 oranında bir kesim de ilk kez otomobil satın almış.

Otomobil sosyal statü sembolü olarak görülüyor

Türkiye çapında 58 yetkili bayiden “0” km otomobil satın alan 2 bin 546 kişinin katıldığı araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç ise araç seçimindeki kriterler oldu.

GfK tarafından müşterilerin araç seçimindeki kriterlerini ortaya koymak amacıyla yapılan araştırmada, otomobil yüzde 51 ile sosyal statü simgesi olarak görülürken, premium marka satışlarda bu oran yüzde 81’e kadar yükseliyor. Araştırmaya göre otomobil satın alan her iki kişiden biri kredi kullanırken, yeni araç alımında karar vermedeki ana motivasyon “mevcut işine olan güven” olarak belirlenmiş. Otomobilin dizaynı ve teknolojik özellikleri otomobil seçiminde ilk sıraya yerleşirken yakıt tasarrufu, güvenlik özellikleri ve emisyon değerleri son sıralarda yer alıyor.