AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Otomotiv sektörünün geleceği Next Mobility Summit’te ele alındı

Turkishtime Dergi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İTÜ ARI Teknokent’in öncülüğünde ilk kez düzenlenen Next Mobility Summit’te otomotiv ve hareketlilik endüstrisinin geleceği ele alındı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün de katılımıyla gerçekleşen Next Mobility Summit’te özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve katılımcılar bu alanda sürdürülebilir ve lider bir ekosistem yaratmak adına fikir paylaşımında bulundu.

Bünyesinde, otomotiv üzerine tematik bir bina oluşturmak adına çalışmalara başlayan İTÜ ARI Teknokent, İTÜ’nün 244 yıllık birikimini de yanına alarak Türkiye’de otomotiv ve hareketlilik sektörüne katkıda bulunmaya hazırlanıyor. Dijitalleşen dünyayla birlikte yeniden tanımlanmaya başlanan otomotiv endüstrisine teknoloji üretmek adına ARI 7 Otomotiv ve Hareketlilik Tematik Binası’nın temelini atmaya hazırlanan İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent öncülüğünde, Mercedes-Benz Türk ile Maxim Integrated sponsorluğunda gerçekleşen Next Mobility Summit etkinliği sektörün geleceğine dair bazı ipuçları verdi.

Next Mobility Summit’e katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, sanayileşmede öncü ve sürükleyici bir rolü olan otomotiv sektörünün yeni teknolojinin ilk kullanım alanı olduğunu belirterek; “Bu nedenle özel sektör, ana-yan sanayi ve üniversiteyi bir araya getiren bu çalışmayı önemsiyoruz. Zira 4. Sanayi Devrimi’nin ilk uygulamaları otomotiv sektöründe yaşanacak.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin otomotiv sektöründe dünyanın önemli bir merkezi haline geldiğini ifade eden Özlü şunları söyledi:” Artık nicelikten niteliğe doğru geçiş başlatmalı, teknoloji alanında bir sıçrama gerçekleştirmeliyiz. Teknolojinin şekillendirdiği yeni otomotiv dünyasında öncü rolü oynamak zorundayız. Türkiye’de sektörün çok ciddi bir Ar-Ge yapılanması ve harcaması var. Her 4 Ar-Ge kuruluşundan biri otomotiv sektörüne hizmet ediyor. Önümüzdeki süreçte ana-yan sanayi ilişkisini daha verimli ve etkili kurgulamalıyız. Bu alanda 2030 yılında maliyetlerin yarısı yazılım ve elektronikten oluşacak. Kendimizi bu yeni dünyaya hazırlamak zorundayız. Dolayısı ile İTÜ ARI Teknokent’in tematik binasını çok önemsiyor ve yerli otomobil projemize güç katacağını düşünüyorum. Zaten hazır olan insan kaynağımızla teknoloji açığımızı kapatacağız.”

Etkinlikte Otomotiv & Hareketlilik Kümesi başlığı altında bir sunum gerçekleştiren İTÜ ARI Teknokent COO’su Gökçe Tabak, dijitalleşmeyle birlikte yeniden tanımlanan otomotiv endüstrisine teknoloji üretmek ve mevcut teknolojiyi geliştirmek adına bu yeni bir Ar-Ge merkezini kuracaklarını söyledi. İTÜ VE İTÜ ARI Teknokent’in bugüne kadar mühendislik ve insan kaynağı alanında desteklediği otomotiv endüstrisinde sınırların ortadan kalktığını belirten Tabak:”Dijitalleşme ile birlikte gelişen tüketici davranışları otomotiv firmalarını gelişmeye zorluyor. Hareketlilik kavramı da bir diğer zorlayıcı nokta. Mobil cihazlar sayesinde hareket halindeyken yapabildiğimiz şeyler değişmeye başladı ve farklı araç alternatifleri gelişiyor. Tüm bu dinamikler otomotiv endüstrisi için şu anda çok da kritik görülmeyen bazı oyuncuları gelecekte bugünün aksine kilit bir role büründürecek” dedi.

85 milyon dolar yatırımla hayata geçirilecek olan ARI 7 Otomotiv ve Hareketlilik Tematik Binası 35 bin metrekare büyüklüğünde kapalı alana sahip olacak. Binanın 7 bin metrekarelik alanında İTÜ İleri Araç Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi ile 10 bin metrekarelik alanında da Ar-Ge ve tasarım ofisleri yer alacak.