AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


ÖTV indirimiyle beyaz eşya sektörü büyüme sağladı

Turkishtime Dergi

Beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren Vestel, yurtiçindeki 1207'nci mağazasını Antalya'nın Manavgat ilçesinde faaliyete sundu.

Mağazanın açılışına, Vestel'in Genel Müdürü Ergün Güler'in yanı sıra Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş ve Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Çelik gibi isimler de katıldı.

Ergün Güler açılışta Vestel'in piyasaya sürdüğü akıllı telefon Vestel Venüs hakkında bilgi vererek, Türkiye'nin yılda verdiği cari açığın 34 milyar dolar olduğunu ve bunun 4 milyar dolarının akıllı cep telefonlarından kaynaklandığını belirtti. Türk mühendis ve işçilerinin ürettiği Vestel Venüs'ün yaygınlaşması durumunda hem cari açığın düşmesine katkıda bulunulacağını hem de istihdamın artacağını söyledi. Güler açılışta, Vestel Venüs'ün iç pazarda %7'lik paya ulaşmasını hedeflediklerini, şirket olarak da son dört yılda her yıl %25 büyüme sağlayarak toplamda %100 büyüme sağladıklarını kaydetti. Ergül, Vestel'in ürettiği ürünlerin %83'ünü yurtdışına ihraç ettiklerinin de altını çizdi.

2017 yılında itibaren uygulamaya konan ÖTV indirimiyle alakalı da açıklamalar yapan Güler: "Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği'nin verilerine göre, hükümetin verdiği destekle ilk üç ayda iç piyasadaki büyüme %29 olarak gerçekleşti. Nisanda da piyasaya gelen verilerle çift haneli büyümelerin olduğunu görebiliyorum. Bizim de Vestel olarak iç piyasa büyüme öngörümüz %23-30 arasında" dedi.