AR-GE 250


ÖZEL RÖPORTAJ... Akhisar'dan tüm dünyaya fayton satıyor!

Barış Soydan

 

Turkishtime özel röportaj

 

Geçmişte önemli bir ulaşım aracı olan faytonlar, artık nostalji olmaktan çıktı. Türkiye’nin ilk ve tek fayton markası Güneş Fayton, Manisa Akhisar’da kurulu olan şirket, ürettiği nostaljik faytonları dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor.

2006'dan bu yana imal ettiği faytonları Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, Almanya, Romanya, Belarus gibi ülkelere ihraç eden Güneş Fayton, portföyüne İngiltere, Slovakya ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni de ekledi. 'Akhisar Güneş Fayton' markasıyla tamamen el işçiliği ile yapılan faytonlar kurumsal kimlik kazandırıyor. Şirket, Victoria, Vis a Vis, Landau, Anna, Brik modeli 5 ayrı çeşit fayton modeli, atlı kar kızakları ve çeşitli boy ve tip mobil satış büfeleri üretimi yapılıyor. Bu büfeler Fayton, Vagon, Tramvay ve Taka tekne şeklinde üretiliyor. Şirket, gelecek dönemlerde kapasite artırımına gitmeyi planlıyor. Güneş Faytonları sahibi Murat Kabasakal, 'Akhisar’da Fayton Hotel' projemiz bitmek üzere. 56 odalı ve 100 yataklı butik bir oteli kendi imkanlarımızla ve iç dekorasyonunu çalışanlarımızla yaptık” diye konuşuyor.

2006'dan beri imal ettiğiniz faytonları dünyanın birçok ülkesine yolluyorsunuz. Dünyanın önde gelen fayton üreticileri arasında yer alıyorsunuz. Bütün bunlardan hareketle sektörünüzde dünya sıralamanız nedir?
Tamamen el işçiliği ile yapılan faytonlarımız dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. İhracatı yapılan ülkeler arasında; İngiltere, Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, Almanya, Romanya, Belarus, Kıbrıs, Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya gibi ülkeler var. Dünyada fayton imal eden en önemli firmalardan biri olduğumuzu düşünüyoruz.

Bunu nasıl başardınız?
Öncelikle usta ve kalfa yetiştirmeye gerekli önemi gösteriyoruz. Gerektiğinde üniversitelerin ilgili bölümlerinden teknik destek alıyoruz. Ahşap, boya ve ham madde alımında en iyi firmalarla çalışarak, bu firmaların teknik yönlendirmesi ile en iyi imalatı yapmaya çalışıyoruz. Nostaljiye ve kaliteye çok önem veriyor ve gerektiğinde teknolojiyi en verimli şekilde kullanıyoruz.

Şirket nasıl kuruldu, aile şirketi mi, hangi alanda faaliyet gösteriyorsunuz?
10 yıllık bir hikayemiz var. Fabrikanın kurulma fikri 2005 yılında 3 ortak ile oluştu. Bu işi küçük esnaf olarak kısıtlı imkanlarla yapan ustaları, kurumsal bir kimlik kazandırarak fabrika ortamında bir araya getirdik. Zamanla diğer ortaklar ekonomik sebeplerle ayrılmak zorunda kaldı. Bu mesleği ayakta tutmak adına her ne pahasına olursa olsun tek başına (Murat KABASAKAL) devam kararı aldım.

Ürün portföyünüzde kaç ürün var, detaylandırır mısınız?
Victoria, Vis a Vis, Landau, Anna, Brik modeli 5 ayrı çeşit fayton modeli, atlı kar kızakları ve çeşitli boy ve tip Mobil Satış Büfeleri üretimi yapılıyor. Mobil Büfelerin Tasarım ve Tescili sadece firmamız ait olup yeni ürün tasarımlarımız devam ediyor. Büfeler Fayton, Vagon, Tramvay ve Taka tekne şeklindedir.

Üretim alanınız bahsetmek gerekirse..
Manisa’nın Akhisar ilçesinde Sanayi Sitesi içinde bin 200 metrekarelik ve eski bir mahalleyi anımsatan bir fabrikada faaliyet gösteriyoruz.

Aylık ve yıllık üretim kapasiteniz nedir?
Ayda 2-3 ürün imal ediliyor. Gerektiğinde 4 ürüne kadar çıktığımız oldu. Önümüzdeki dönemlerde kapasite artırımına gitmeyi planlıyoruz.

İhracatçı bir şirket olarak dikkat çekiyorsunuz. Üretiminin yüzde kaçı ihracata gidiyor?
Her yıl değişen bir durum. Örneğin 2012 yılında Romanya’ya toplam 13 adet ürün ihraç edildi. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Türkmenistan ve Malezya’ya toplam 8 fayton verdik. Genel olarak üretimin yüzde 40 civarı ihraç oluyor.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?
İngiltere, Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, Almanya, Romanya, Belarus, Kıbrıs, Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya gibi ülkeler var.

Önümüzdeki dönemlerde ihracat yapmayı planladığınız yeni ülkeler var mı?
Önümüzdeki dönemlerde ihracat yapmayı planladığımız ülkeler arasında İngiltere, Slovakya ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

İhracatın cirodaki payı nedir?
İhracatın cirodaki yüzde 50 civarında...

Güneş Fayton'un 2014 cirosu ne kadar?
2014 ciromuz 750 bin TL civarında...

2015’de ne kadarlık bir büyüme hedefliyorsunuz, bu büyüme ciroya nasıl yansıyacak?
Yurt dışı iş bağlantılarımız sürüyor. 2015 yılında da benzer bir durum olacağını düşünüyoruz.

Gelecek yıl yatırım yapmayı planlıyor musunuz?
Akhisar’da Fayton Hotel projemiz bitmek üzere. 56 odalı ve 100 yataklı butik bir oteli kendi imkanlarımızla ve iç dekorasyonunu çalışanlarımızla yaptık.

Hangi alanlara ne kadarlık bir yatırım söz konusu?
2015 yılında kümes hayvanı ve inşaat sektöründe büyümeyi hedefliyoruz.

Markalaşma konusunda yaptığınız çalışmalar neler?
'Akhisar Güneş Fayton' olarak marka tescilimiz bulunuyor. Ayrıca imalatını yaptığımız mobil satış büfelerin tasarım tescilleri mevcut.

Bu sene piyasaya çıkarmaya planladığınız yeni ürün var mı?
Taka Büfe projemizi gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Ar-Ge çalışmaları yapıyor musunuz?Cironuzun yüzde kaçı Ar-Ge çalışmasına gidiyor?
Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Ciromuzun yüzde 5'ini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz.

İş süreçlerinde mobil teknolojilerden yararlanıyor musunuz?
Müşterilerimiz bizleri daha çok internet aracılığı ile buluyor. İnternet sitemizi sürekli güncel tutmayı amaçlıyoruz.

 

BAŞARI SIRLARI

• İhracat potansiyeli.

• Niş sektörde faaliyet göstermek

• Ürün çeşitliliği

• Teknolojik verimlilik