OSB Yıldızları Araştırmması


Paylaşım ekonomisinde kazanmanın üç yolu  

Barış Soydan

 

Kendi işinizi kendiniz geliştirmek mi istiyorsunuz? Paylaşım ekonomisinin meyvelerinden faydalanmak için üç adımda kendinizi farklılaştırın.

Paylaşım ekonomisi ile serpilen serbest çalışma trendi (gig economy) çalışma alışkanlıklarını değiştirdiği gibi başarı kriterlerini de değiştiriyor. Gig economy dünyasında sürdürülebilir bir kazanç sağlamanın ise birkaç püf noktası var.

Pozitif geri dönüş

Bir an için Uber platformu için sürücülük yaptığınızı düşünün. Sizi diğerlerinden ayıran size yapılan yorumlar olacaktır. Hatta kaliteli hizmet verdiğinizi gösteren en önemli gösterge, aldığınız en güncel yorumlar olacak. Artık Microsoft, Gap gibi klasik şirketler bile performans ölçümlerinde yöneticiler ve takım arkadaşlarının geri bildirimlerini dikkate alıyor. Kısacası serbest çalışma trendinde geri dönüş neredeyse kaderinizi tayin ediyor.

Farklılaşmak

Airbnb’de mekan kiraladığınızı farz edin. Beş yıldızlı reytingler ve olumlu yorumlar sizi öne çıkarabilir. Ancak yüzlerce beş yıldızlı seçenek arasında kaybolabilirsiniz. Buna tek çözüm sunduğunuz hizmeti farklılaştırmak. Airbnb’de adeta beş yıldızlı otel hizmeti sunan ev sahiplerinin sayısının artması da işte bu yüzden…

Kendinizi pazarlamak

Farklılaşmanın bir sonraki adımı ise serbest çalıştığınız işkolunda özelliklerinizi ortaya çıkarmak. Bunun ilk adımı işinizi duyurduğunuz web mecrasında kapsamlı bir profilinizi yayınlamak. Ancak bununla yetinilmemeli. Serbest çalıştığınız işkolunda hedef kitleniz olan işverenlere yakın durun. O alanın uzmanı olduğunuzu gösterin. Konferanslara konuşmacı olarak katılın, hedef kitlenizin network'ünde aktif rol alın.