ARGE 250


Petrolün varil fiyatı 60 dolara düşerse 2015 yılı benzinli otomobil yılı olabilir!

Ersin Kaplan

Türkiye otomotiv pazarı 2012 ve 2013 yılındaki satış rakamlarının ardından durgun bir yıl geçirdi. Genel otomotiv pazarında yılın durgun geçmesine rağmen premium marka araç satışlarında 2014 yılının Ocak ve Ekim ayları arasında 2013 yılının toplam premium marka araç satış rakamlarına yaklaşıldığı gözleniyor. Kosifler Oto yetkilileri, genel pazara göre daha hareketli satış performansı gösteren premium markaların yıl bitmeden geçen yılın satış rakamlarını geçeceğini öngörüyor.

Türk otomobil kullanıcılarının otomobil satın alma alışkanlıklarını etkileyen unsurların başında aracın yakıt tüketim verileri gelmektedir. Kosifler Oto Yönetim Kurulu Üyesi Hilal Kosif konu ile ilgili “ Dizel yakıtın, kullanımda yarattığı ekonomiden ziyade bir kullanıcı alışkanlığı olduğunu düşünüyorum. Geliştirilen düşük yakıt tüketimi ile yüksek performans sağlayan teknolojilerin aslında dizel yakıtlı otomobil ihtiyacı olmayan kullanıcıları benzinli otomobillere yönelteceğine ve düşen akaryakıt fiyatlarının da bu doğrultuda teşvik edici en önemli unsur olacağına inanıyorum” dedi.

Yakıt fiyatları düştükçe benzinli modellerimizin satışı arttı

2015 yılında sektörün 2013 yılındaki rakamlara ulaşmasını, özellikle 1600 cc motora sahip benzinli premium marka otomobillerin eskiye oranla düşük yakıt tüketimleri göz önünde bulundurulunca bu modellerin satışında artış yaşanacağını tahmin ettiklerini belirten Hilal Kosif “Yakıt fiyatlarının düşmeye başladığı aylardan itibaren benzinli modellerimizin satışında bir artış gözlemliyoruz. Petrolün varil fiyatının 2015 yılında düşmeye devam etmesi veya bu seviyelerde seyretmesi ile beraber benzinli otomobil satışlarımızın dizel otomobillere göre daha fazla olacağını tahmin ediyoruz. Düşük yakıt fiyatlarının da Türk kullanıcıların satın alma alışkanlıklarında değişikliklere neden olacağını düşünüyoruz. Çünkü aracın maliyeti, servis, yakıt ve vergi giderleri göz önünde bulundurulduğunda yılda 40 bin kilometrenin altında otomobillerini kullananlar için benzinli otomobiller daha avantajlı oluyor. Satışını gerçekleştirdiğimiz BMW, MINI ve Land Rover marka araçlarda yılsonunda toplam 5 bin adet araç satmış olacağız. Bu rakamın 2015 yılında yüzde 15 artacağını, aynı artışın tüm pazar için geçerli olacağını öngörüyoruz. Bu yıl pazarın 700 bin seviyelerinde satışları kapatacağını önümüzdeki yıl ise bu sayının 800 binin üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz” dedi.