AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Dolar 5.09 zirvesinden döndü

Turkishtime Dergi

ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı ile 5 lirayı aşan ve gün içerisinde 5.09 zirvesine kadar ulaşan dolar/TL, öğleden sonra 5.05 seviyelerinde dengelendi.

Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik gerginlik piyasaları olumsuz etkiledi. ABD'nin yaptırım kararının ardından tarihi zirvesini yenileyen dolar/TL, yükselişine devam ederek 5.09 seviyelerini gördü. Euro ise 5.92 seviyesinin üzerine kadar çıktı. Borsa gün genelinde yüzde 2.5 kayıpla işlem gördü.

ABD, Türkiye'de tutuklu bulunan ve geçen hafta ev hapsine alınan rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılması için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik yaptırım açıkladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından bu yatırımlara tepki olarak yapılan yazılı açıklamada, "ABD yönetimini bu yanlış karardan geri dönmeye çağırıyoruz. Hiçbir amaca hizmet etmeyecek söz konusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir" denildi.

TL'de kayıplar hızlandı

Dün piyasa kapanışında 4.92 seviyelerinde dengelenen dolar/TL yaptırım haberi ardından akşam tarihi zirve olan 5.0150'ye kadar yükseldi. Dolar/TL bu sabah 4.98 seviyesinde yer alırken, ardından yeniden atağa geçti. Kur, 5.0933 zirvesini gördü. Benzer hareket euroda da gözlendi. Euro/TL, 5.9256 seviyesine kadar yükseldi. TL'nin dolar karşısında yılbaşından bu yana değer kaybı yüzde 25'e ulaşmış durumda. Kur saat 17:25 itibariyle 5.0580 ve euro/TL ise 5.8835 seviyesinde yer aldı.

Borsada yüzde 2'nin üzerinde düşüş

BIST-100 endeksi ABD'nin iki Türk bakana yaptırım kararı açıklaması ve yeni tarihi zirvesini gören dolar/TL'nin etkisiyle yüzde 2'nin üzerinde düşüş yaşadı. Bankacılık endeksinde ise daha güçlü satışlar gözlendi.

Aracı kurum değerlendirmelerinde, ABD'nin yaptırım kararının piyasalar üzerinde baskı oluşturacağı; özellikle tahvil faizlerinde görülecek olası yükseliş ile birlikte bankacılık hisselerinde daha sert düşüş görülebileceği belirtilmişti.