ARGE 250


Piyasalar Fed'in Açıklamalarına Odaklandı

Kurtuluş Ozan Keser

Küresel piasalar bugün Amerikan Merkez Bankası, Fed'in açıklayacağı toplantı tutanakları ve Başkan Ben Barnanke'nin açıklamalarına odaklandı.

Fed en son 22 Mayıs'ta yaptığı açıklamada bu senenin ilerleyen dönemlerinde agrasif hisse alımı programlarında kesintiler yapacaklarının sinyallerini verdiğinde piyasaları bulandırmış, borçlanma maliyetlerini düşürmüş ve borsa rayiclerini yükseltmişti. Fed haziran 19'da ise ipotek teminatlı bonoların ve uzun dönemli hazine bonolarının 85 milyon dolarlık aylık alımlarını düşürme yönünde plan değişikliğine gitmişti. Bernanke bu alımların 2014 ortasında, eğer bekledşkleri gibi işsizlik oranı %7.6 seviyesinden %7 seviyesine inerse, tamamen düşeceğini belirtmişti.

Fed toplantı tutanakları bugün saat 21:00'de açıklanacak ve Başkan Ben Barnanke, Parasal genişleme ile ilgili açıklamalar yapacak. Açıklamanın ve Bernanke'nin konuşmasının küresel piyasalar üzerinde önemli etkileri olmasını bekleyen analistler,  gün içerisinde ise büyümekte olan ekonomilerin para birimlerinin dolar karşısındaki seyrinin takip edileceğini belirtiyorlar.