AR-GE 250


Politika kurulları belirlendi, işte 'ekonominin kurmayları'

Turkishtime Dergi

Cumhurbaşkanlığı politika kurulları üyeliklerine atamalar gerçekleştirildi. Piyasaların yakından takip ettiği Ekonomi Politikaları Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi başdanışmanlarının yanı sıra Nihat Zeybekci de yer alıyor.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre Ekonomi Politikaları, Güvenlik ve Dış Politikalar, Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları, Eğitim ve Öğretim Politikaları, Hukuk Politikaları ve Kültür ve Sanat Politikaları, Sağlık ve Gıda Politikaları, Sosyal Politikalar ve Yerel Yönetim Politikaları kurullarına atamalar yapıldı.

Ekonomi Politikaları Kurulu üyeleri

Piyasaların yakından takip ettiği Ekonomi Politikaları Kurulu'na Erdoğan'ın ekonomi başdanışmanları olan Cemil Ertem, Meltem Taylan Aydın, Hatice Karahan ve Yiğit Bulut'un yanı sıra yanı sıra BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekci, İstanbul Üniversitesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Servet Bayındır, halen Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon olarak görev yalan Hakan Yurdakul ve daha önce Şişecam, OMV Petrol Ofisi, THY, Pirelli ve Tekfen şirketlerinin üst yönetiminde görev alan Gülsüm Azeri de yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı'nda oluşturulan diğer politika kurulları ise şöyle:

Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu:
Adnan Tanrıverdi, Burhanettin Duran, Çağrı Erhan, Gülnur Aybet, Beril Dedeoğlu, İbrahim Kalın, İlnur Çevik, İsmail Safi, Mehmet Akif Kireçci, Mesut Hakkı Caşın, Nurşin Ateşoğlu Güney, Seyit Sertçelik.

Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu:
Hasan Mandal, Mehmet Çevik, Mehmet Ali Yalçındağ, Osman Coşkun, Şaban Teoman Duralı.

Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu:
Abdullah Atalar, Ahmet Cevat Acar, Ahmet Gündoğdu, Kemal Şamlıoğlu, Öktem Vardar, Selçuk Pehlivanoğlu, Tuncay Döğeroğlu, Umran İnan, Yavuz Atar.

Hukuk Politikaları Kurulu:
Ayşe Nur Bahçekapılı, Ayşe Türkmenoğlu, Burhan Kuzu, Hasan Nuri Yaşar, Mehmet Uçum, Mustafa Akış, Uğur Kızılca.

Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu:
Alev Alatlı, Havva Hümeyra Şahin, Hülya Soydan, İskender Pala, Mehmed Özçay, Murat Bardakçı, Orhan Gencebay, Rasim Özdenören, Ümit Meriç.

Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu:
İbrahim Adnan Saraçoğlu, Necdet Ünüvar, Sema Ramazanoğlu, Serkan Topaloğlu, Ümmü Gülşen Öztürk, Zülfiye Füsun Kümet, Zümrüt Begüm Ögel.

Sosyal Politikalar Kurulu:
Edibe Sözen, İbrahim Altan, Lütfihak Alpkan, Mehmet Güllüoğlu, Murat Yılmaz, Vedat Bilgin, Vedat Işıkhan.

Yerel Yönetim Politikaları Kurulu:
Asım Aykan, Hayrettin Güngör, Hayri Baraçlı, Lütfi Akça, Mehmet Karabay, Oktay Saral, Refik Tuzcuoğlu, Şükrü Karatepe, Tarkan Oktay, Tuna Koç.