AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Putin'den doğalgaz için Türkiye formülü

Turkishtime Dergi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Avrupa'ya tedarik için Türkiye'de büyük bir doğalgaz merkezi kurulabileceğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise doğalgaz merkezinin teknik açıdan mümkün olduğunu ancak bunu konuşmak için henüz erken olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol fiyatlarına yönelik tavan fiyat uygulamasının enerji maliyetlerini daha artıracağını söylerken, son OPEC+ kararının hem üreticiler hem de tüketiciler için olumlu olmasını umduğunu, OPEC+'nın koordinasyon içinde çalışacağını söyledi. Putin, Türkiye'nin Avrupa için en büyük arz hattı olabileceğine de dikkat çekti.

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2'de kullanılamayan kapasitelerin TürkAkım boru hattı üzerinden kullanılabileceğini söyleyen Putin, "Baltık Denizi'nde Kuzey Akım hatlarında kaybedilen hacimleri Karadeniz'e yönlendirebiliriz. Böylece, Avrupa'ya yönelik yakıt ve doğal gaz kaynaklarımız için ana rotayı Türkiye üzerinden sağlayarak, Türkiye'de doğal gaz merkezi kurulabilir." ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez: Bunu konuşmak için henüz erken

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye'ye doğalgaz merkezi teklifine yönelik ilk açıklama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den geldi.

Bakan Dönmez, gaz merkezi kurulması önerisinin kapsamlı bir değerlendirmeye ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Putin'in konuşmasının ardından düzenlenen panele katılan Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Putin'in bugün ilk defa gündeme getirdiği doğalgaz merkezi önerisi hakkındaki soru üzerine, "Avrupa'ya alternatif rotalardan gaz sevkiyatı konusuna gelince bunu biz de ilk defa duymuş olduk. Dolayısıyla henüz değerlendirmek için erken. Bu tip uluslararası projelerin fizibilitelerinin hazırlanması, hukuki, teknik, ticari yönlerinin masaya yatırılması gerekiyor. Ama Türkiye Rusya ile bu ve buna benzer çeşitli uluslararası projeleri zamanında gerçekleştirmiş iki partner. Türk Akım bunlardan birisi… Bunlar oturulup konuşulup değerlendirilemsi gereken hususlar" cevabını verdi.