ARGE 250


Razi Petrokimya, 116 bin ton kapasiteli fosforik asit şirketini satın aldı

Elif Akın

Sektörünün öncü firmalarından biri olan Gübretaş, borsaya yaptığı açıklamada İran’daki bağlı ortaklığı Razi Petrokimya’nın, bölgede bulunan Arya Phosphoric Jonoob Co adlı şirketin yüzde 87,5 hissesini 15,5 milyon dolara satın almak için sözleşme imzaladığını bildirdi.

Gübretaş’tan Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Yüzde 48,88 oranında hissedarı olduğumuz, İran'da yerleşik bağlı ortaklığımız Razi Petrochemical Co., aynı bölgede yerleşik bulunan ve 2010 yılında faaliyete başlayan 116 bin ton/yıl kapasiteli fosforik asit üretim tesisine sahip Arya Phosphoric Jonoob Co. şirketinin yüzde 87,5 oranındaki hissesini, 15 milyon 500 bin dolar bedelle hisse devri yolu ile satın almak için sözleşme imzalamıştır” denildi. Açıklamada hisse devriyle ilgili gelişmelerle ilgili kamuoyunun bilgilendirilmeye devam edileceği belirtildi.

Razi, İran’ın en büyük gübre üretim şirketi

İlk faz açılışı 1968’de yapılan Razi Petrokimya, çeşitli ürün gruplarından 3 milyon 770 bin tonluk üretim kapasitesine sahip. İstikrarlı büyüme ve başarısı ile İran’ın en büyük gübre üretim şirketi olan Razi, yaptığı üretimlerle İran’ın önde gelen amonyak ve üre ihracatçıları arasında yer alıyor.

Son teknoloji ile uyumlu olacak şekilde çalışmalarına devam eden Razi Petrokimya, 2008 yılında Gübretaş’ın liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından satın alınarak Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımı olmuştu.