ARGE 250


Reloading: Playstation 3

Samet Öztürk

Japon elektronik devi Sony, daha küçük, ince ve hafif bir Playstation 3 ev konsolu versiyonunu, yıl sonuna kadar piyasaya süreceğini duyurdu.

Yeni Playstation 3'ün, 6 yıl önce piyasaya sürülen ilk modelinin yarısı kadar küçültülerek taşınabilir bilgisayara yakın boyutlara geleceği, şu an piyasadaki 160 ve 320 gb'lık hard disk versiyonlarının 250 ve 500 gb'ye çıkarılacağı bildirildi.

Ürünün 250 gb'lik versiyonunun 25 Eylül'de Kuzey Amerika'da ilk kez görücüye çıkacağı ve 269 dolara satılacağı, 500 gb'lik diğer versiyonun ise 30 Ekim'de 299 dolardan müşterilere sunulacağı, Japonya'da ise, 4 Ekim'de 316 ve 380 dolarlık fiyatlarla piyasaya sürüleceği açıklandı.

Şirket temsilcilerinin Playstation 3'ün yeni versiyonunun tanıtımını, yapımcıların bilgisayar oyunları için üretilen cihazlarını her yıl görücüye çıkardığı Tokyo Game Show'un ve iPhone5'in Japonya'da Cuma günü düzenlenecek tanıtımı öncesine denk getirmesi ise dikkat çekti.

Sony'nin oyun faaliyetlerinin başındaki isim Hiroshi Kawano, Playstation 3'ün ağ özelliği sayesinde, kullanıcılarına evlerinde karaoke ve film depolama gibi imkanlar sağladığını, uzun süredir piyasada olmasına popülerliğini koruyarak ev eğlencelerinin önemli bir parçası olma özelliğini sürdürdüğünü söyledi.

Sony'nin taşınabilir oyun konsolu Playstation Vita'daki programların da güncellenebileceği bildirildi.

Playstation 4'ün gelecek yılın sonlarına doğru piyasaya sürülebileceği kulislerde konuşulurken, Sony yetkilileri bu konuda sessizliğini koruyor.