ARGE 250


Roche Santaris'i alıyor

İsviçreli ilaç devi Roche Holding, Danimarkalı Santaris Pharma'yı 450 milyon dolara alacağını açıkladı.

Basel merkezli Roche'den yapılan açıklamada ilk olarak 250 milyon dolar değerinde nakit ödeme yapılacağı belirtildi. Bu satın almanın ardında  Roche'un mevcut ilaçlarla mücadele edilmesi zor olan hastalıklar için ilaç geliştirmenin yollarını araması yatıyor çünkü Santaris teknolojisi, bilim adamlarının modern küçük moleküller ya da antikor ilaçlarıyla tedavi edilemeyen hastalıklar için ilaç geliştirmelerini sağlayacak şekilde tasarlandı. Anlaşmanın bu ay sonlandırılması bekleniyor.

Seragon Pharmaceuticals'a 725 milyon dolarlık teklif 

WSJ Türkçe'nin haberine göre; Roche bir süredir bir dizi küçük şirketi satın alıyor ancak 2012 yılında ABD'li Illumina Inc.'e yapılan 7 milyar dolarlık teklifin geri çekilmesinden bu yana büyük satın almalardan uzak duruyordu.

Roche geçtiğimiz ay kanser tedavisi geliştirmekte uzmanlaşan San Diego merkezli Seragon Pharmaceuticals Inc. için 725 milyon dolar ödeme yapacağını açıklamıştı.

Haziran ayında yapılan açıklamada Mountain View şirketini satın alabileceğini açıklayan Roche, yıl başında da IQuum şirketini almıştı. Anlaşmaların her birinin potansiyel değeri 500 milyon doların altındaydı.