ARGE 250


Rodrik-Şimşek'in başlattığı tartışma sürüyor

Barış Soydan

Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Dani Rodrik ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek arasındaki Türkiye ekonomisinin büyümesi ile ilgili Twitter üzerinden yaptıkları tartışmanın yankıları sürüyor. Tartışmanın taraflarından olan Mehmet Şimşek yine Twitter üzerinden nominal ölçümü tekrar savundu.
Dani Rodrik ise Twitter üzerinden Ozan Çiğizoğlu’nun “AKP Yönetimi Altındaki Türkiye Ekonomik Başarısının Aydınlatılması” isimli çalışmasını paylaştı. (Çalışmayı görmek için tıklayınız)
Çalışmada 4 temel mesaj veriliyordu. Bu mesajların içinde dikkat çeken en önemli konulardan bir tanesi dış borçla ilgiliydi. Çiğizoğlu’na göre Türkiye’nin dış borcu 2002’den 2011’e 130 milyar dolardan 307 milyar dolara yükseldi.
Rodrik-Şimşek tartışmasını ekonomist Uğur Gürses de masaya yatırdı. Gürses blogunda yayınladığı “Milli gelirdeki artış oranı ne?” başlıklı yazısında (Yazıyı okumak için tıklayınız) Rodrik’in haklı olduğunu ifade etti.
Gürses, “Rodrik haklı. Belli bir dönemdeki milli gelir artış hesabını, cari fiyatlarla milli geliri alarak yapamazsınız. Hele ki bizim gibi yüksek enflasyon yaşayan bir ülkede. Şimşek bunu yapmıştı. 2012′deki milli gelirin dolar karşılığını 2002′deki dolar karşılığı ile oranlıyor “3.5 kat arttı” diyordu” ifadelerini kullandı.