ARGE 250


Rogers: Para basmak yüksek enflasyon getirir

Samet Öztürk

Emtia gurusu olarak tanınan yatırım ve finans uzmanı Jim Rogers, para basmanın başta insanları rahatlatabileceğini belirterek, ancak bu işin sonunun daha yüksek enflasyona gideceği uyarısında bulundu.

Jim Rogers, kişisel bloğunda yayınlanan makalesinde, ''Geçmişte de hükümetler hep kendi paralarının değerini, işleri kolaylaştırabileceğini umarak düşük tutmayı seçtiler, fakat bu çaba hep kontrolden çıktı'' ifadeleriyle, bir anlamda para basılması ve bu yolla parasal genişlemeye gidilmesi gerektiği yönünde telkinde bulunanları eleştirdi.

Para basılarak sağlanacak ekonomik rahatlamanın geri dönüşünün son derece olumsuz olacağını vurgulayan Rogers, ''Enflasyon hiç bir zaman işe yaramadı, para basmak başta insanları rahatlatabilir, ama bu işin sonu daha yüksek enflasyon demek, daha yüksek faiz demek ve bunun devamında çok daha ciddi sorunlar demek'' yorumunu yaptı.

Rogers, uluslararası finans piyasalarını ''Enflasyon bir kez yükseldiğinde ve kontrolden çıktığında, onu etkisiz hale getirmek çok zordur'' şeklinde uyardı.