ARGE 250


Rulman üreticisi NSK, yetkili bayileriyle büyüyor

Elif Akın

Hareketin hassasiyet gerektirdiği durumlarda birincil ihtiyaç olan rulman, günlük yaşantımızda farkında olmadan hayatımızı kolaylaştıran bir makina elemanı olarak biliniyor. Rulman, mutfaktaki mikserden bulaşık makinasına, masamızdaki bilgisayardan bindiğimiz arabaya, kolumuzdaki saatten evimizde kullandığımız elektriğin üretimine, hatta seyahat ettiğimiz uçaklardan devasa çelik üretim tesislerine kadar rulmanla içi içe yaşıyoruz.

Yetkili bayiler ile gerçekleştirilen seminer için Türkiye’ye gelen NSK Avrupa Pazarlama Müdürü Simone Albayrak yaptığı konuşmada en zorlu koşullar altında bile hareket eden her şeyde NSK’nın ürün ve çözümleri bulunduğunu belirterek, “Yüksek hassasiyetli makaralı ve bilyalı rulmanlarımız rüzgar türbinlerinde ve takım tezgahlarında hızla dönerken, otomotiv ürünlerimiz büyük otomobil üreticilerinin araçlarında bulunuyor ve lineer sistemlerimiz üretim hatlarında başarılı bir şekilde çalışıyor” dedi.

NSK’nın dünyadaki algısı, kökenleri, ilkeleri, AR-GE ve çevre yatırımları ile ilgili konu başlıkları olan seminerde, NSK’nın Türkiye ve Ortadoğu’dan sorumlu Genel Müdürü Paul Cranston ise rulman pazarının Türkiye’de neredeyse her yıl yüzde 15-20 gibi bir oranda büyüme kaydettiğini söyleyerek “Türkiye’de gelişen sanayi ve üretim, rulman ihtiyacını da aynı oranda artırıyor. NSK olarak, 1997’den beri bulunduğumuz Türkiye pazarına daha fazla yatırım yapma kararı aldık. Bunun ilk adımı olarak da üreticilere rulman tedarik ederken aynı zamanda teknik destek de verecek uzman bir bayi ağı kurduk. Hedefimize ulaşmak için yapılması gereken en önemli şeyin müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlamak ve bu doğrultuda onlara servis verebilmek olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’de piyasanın ötesinde büyüme hedeflerinin olduğunu söyleyen Paul Cranston, NSK’nın Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiğini, yatırımların NSK’nın “Toplam Kalitede 1 Numara” olma düşüncesini desteklediğini ve bu yönde yapılan çalışmalar neticesinde Mart 2011 başında 6 milyar avrodan fazla ciro elde edildiğini söyleyerek “Türkiye’nin gelişmesine paralel olarak gelişen sanayisi, dünya rulman piyasasında Türkiye’nin önemli bir bölge olarak öne çıkmasını sağlamaktadır. Gelişmekte olan piyasalar arasında istikrarlı ve dengeli oluşu sayesinde NSK grup içerisinde, bu bölgeyi bir yatırım hedefi haline getirmektedir.” diye konuştu.

Dünyada “Güvene dayalı ortaklık, kaliteye dayalı güven” sloganı ile hizmet verdiklerini söyleyen Simone Albayrak 350 milyon Euro’luk Türkiye rulman pazarında satış ağını genişletmek amacı ile yetkili bayi konseptini şekillendirip güçlendirdiklerini söyledi.

Haziran ayından itibaren yüksek kaliteli ürünlerinin Türkiye’deki ağlarını genişletmek amacıyla ‘yetkili bayi’ sistemine geçtiklerini söyleyen Albayrak, NSK’nın bu yapı ile Türkiye’de rulman pazarının temel sorunlarından biri olan teknik ve uzman eleman eksikliğini müşterilerine yaşatmayacaklarını belirtti. Simone Albayrak, verimlilik, zaman ve profesyonelliğin büyük bir gereklilik olduğu rekabet ortamında NSK’nın oluşturduğu yetkili bayi ağının eğitimli, yüksek imkanlara ve gerekli ürün bilgisine sahip bir yapıda olacağını da sözlerine ekledi.

NSK’nın müşterileri için bir rulman üreticisi değil, bir çözüm ortağı olduğunu belirten Simone Albayrak sözlerine söyle devam etti: “Yetkili bayi ağımızdaki her birim sahadaki temsilcimiz olma özelliğine sahip. Piyasayı tanıyan, müşterilerin ihtiyaçlarını anlayan, doğru tavsiye, ürün ve hizmet sunan bayilerimizin NSK yapısının önemli birer parçası olduklarını düşünüyoruz.”