AR-GE 250


RUSYA NÜKLEER ENERJİ YATIRIMLARINA DEVAM EDİYOR

Ersin Kaplan

Akkuyu Nükleer Santrali'ni de yapacak olan Rus Nükleer Kamu Şirketi ROSATOM ile Finlandiya Nükleer Şirketi Fennovoima, Hanhikivi Nükleer Güç Santrali'nin yapımı için sözleşme müzakerelerine Temmuz ayında başlamıştı. Fennovoima şirketi o tarihte, bin 200 MW gücüne sahip Rus tasarımı olan reaktörün beklentilerini karşıladığını duyurmuştu. ROSATOM tasarımı olan VVER (su soğutmalı su moderatörlü reaktör) AES-2006 projesi, yıllardır kullanılan VVER reaktör serisinin son modeli olarak biliniyor. Bu teknoloji Akkuyu NGS Projesi’nde de uygulanacak. Rusya Federasyonu Nükleer Kamu Şirketi ROSATOM, 270'ten fazla sanayi ve bilimsel araştırma kuruluşunu bünyesinde barındırıyor. ROSATOM, dünya nükleer teknolojileri piyasasında lider konumunda. Devlet kuruluşu ROSATOM, 19'u yurt dışında olmak üzere, toplam 28 adet nükleer santral güç ünitesi inşaatına ilişkin proje gerçekleştiriyor.

Nükleerde Çin-Rusya İşbirliği

Rosatom’dan yapılan bir diğer açıklamada ise, Çin’in, bu ülkedeki Tyanvan Nükleer Enerji Santrali'nde, Rusların hazırladığı, "AES-2006" enerji tesisi projesini prototip olarak kullanmayı planladığı duyuruldu. Açıklamada, Çin Ulusal Nükleer Enerji Şirketi (CNNC), Jiangsu Nükleer Enerji Kurumu (JNPС) yöneticileri ve Çin’in üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyetin, Rusya’nın Saint-Petersburg kentindeki mühendislik şirketi Atomenergoproekt'de (AEP) temaslarda bulunduğu belirtildi. Açıklamaya göre Jiangsu Nükleer Enerji Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Lyu Dzhaohua, Atomenergoproekt şirketi yetkilileriyle, Çin Halk Cumhuriyeti ile Rusya arasındaki ekonomik işbirliğinin en büyük projelerinden birisini olan Тyanvan Nükleer Santrali'ne (TAES) kurulacak reaktörlerin görüşüldüğünü söyledi.

Lyu Dzhaohua, Rus yetkililerle santraldeki 3 ve 4 numaralı enerji ünitelerinin teslimatına ilişkin detayları konuştuklarını anlattı. Çin Ulusal Nükleer Enerji Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Yuy Peygen de, görüşmelerde, Atomenergoproekt şirketinin hazırladığı ve Tyanvan Nükleer Santrali'nde kurulacak iki yeni (5 ve 6 ) üniteye ilişkin projenin değerlendirildiğini vurguladı. Yuy Peygen, tomenergoproektşirketinin "AES-2006" enerji tesisi projesini, santralde kurulacak 5 ve 6 numaralı reaktörler için bir prototip olarak düşündüklerini söyledi. Atomenergoproekt Genel Müdürü Sergey Onufrienko da “AES-2006” adlı enerji tesisleri projesinin uluslararası standartlara uygun olduğunu ve uzmanların projenin geliştirmesi için çalıştıklarını belirtti. AES-2006 (NPP-2006), geliştirilmiş teknik ve ekonomik göstergeleri olan “3+” yeni nesil bir Rus nükleer santrali projesidir.