ARGE 250


Rusya ve Kazakistan altın rezervlerini artırdı

Samet Öztürk

Rusya ve Kazakistan, altının 12'nci yılı da kazançla geçirmesi ve yatırımcıların altın varlıklarını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarması ile birlikte, rezervlerini çeşitlendirmek amacıyla, altın varlıklarını Aralık ayında artırdı.

Uluslarası Para Fonu'nun internet sitesindeki verilere göre, Rusya'nın altın varlıkları Aralık ayında yüzde 2.1 yükselerek 957.8 tona çıktı ve bu artışla birlikte rezervler 2012 yılındaki yüzde 8.5 yükseldi.  Kazakistan'ın altın varlıkları da geçen ay yüzde 1.7 artışla 115.3 tona çıktı ve 2012 yılı artışı yüzde 41 oldu.

Altın, ABD, Avrupa ve Japonya gibi önemli ekonomilerin büyümeyi desteklemek için teşvikleri artırması ile birlikte, yatırımcıların zayıf para birimleri ve enflasyondan korunmak için güvenli liman aramaları sonucu ralli yaptı.  Exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları geçen ay rekor seviyeye yükseldi. Morgan Stanley, fiyatlar bu yıl ve 2014 yılı başlarında da, merkez bankalarının teşvik tedbirlerinden dolayı ralli yapacağı tahmininde bulundu.