AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Sabiha Gökçen'in ikinci pisti açıldı

Turkishtime Dergi

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 2. pist ile yolcu kapasitesi ikiye katlanarak 85 milyonu aşacak" dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pistinin açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplam 970 milyon doları bulan yatırım ile hayata geçirilen ikinci pist ile birlikte havalimanının yolcu kapasitesinin ikiye katlanarak 85 milyonun üzerine çıkacağını söyledi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pistinin açılış törenle gerçekleştirildi. Yeni piste ilişkin bilgi veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "3 bin 540 metre uzunluğundaki, en geniş gövdeli uçakların inebileceği 2. pistin yanı sıra üç adet taksi yolu, 62 uçak kapasiteli orta apron ve 40 uçak kapasiteli kargo apronu ile hava trafik kontrol kulesi, teknik blok, itfaiye ve garaj binası gibi 19 bin metrekare kapalı alana sahip üstyapı tesislerini de çağın en son teknolojisiyle yeniledik. 91 metre yüksekliğinde Hava Trafik Kontrol Kulemiz 9 Ocak 2023 tarihinden itibaren tüm hava trafik sistemleriyle birlikte 7/24 hava trafik operasyonuna hizmet vermektedir."

Uraloğlu, bugünden itibaren hava trafiği açısından en verimli kullanım şekli olacağı ve maksimum kapasiteyi sağlayacağı için yeni pisti iniş, eski pisti ise kalkış amacıyla kullanacaklarını aktararak, "Böylece Sabiha Gökçen Havalimanı'mızın hava trafik kapasitesini en az 2 katına çıkaracağız. İlerleyen zaman içerisinde bunu 2,5 katına çıkarmış olacağız." dedi.