Turkishtime AR-GE 250


Sanal gerçeklik 4 sektörü dönüştürecek

Barış Soydan

2016’ya damga vuran teknoloji, tartışmasız sanal gerçeklik. Eli kulağında, Türkiye’ye de gelecek olan sanal gerçeklik teknolojisi, sağlık, eğitim, emlak ve video oyunlarında devrim yaratacak.

Teknoloji yazarı ve girişimci Deniz Ergürel, Turkishtime için yazdı...

2016 yılı bu teknolojinin dünyada milyonlarca kişi tarafından ilk defa kullanılacağı bir yıl olacak. Facebook destekli Oculus Rift sanal gerçeklik başlığı ilk açılışı yaptı. Onu HTC Vive takip etti. Sony’nin geliştirdiği Playstation VR ise Ekim ayında tüketicilerle buluşacak. Oculus Rift’in ABD satış fiyatı 599 dolar, HTC Vive’ın 799 dolar, Playstation VR ise 499 dolar oldu.

Fakat sanal gerçekliğe girebilmenin maliyeti sadece bununla sınırlı değil. Oculus Rift ve HTC Vive’ı kullanabilmek için en az bin dolar değerinde güçlü bilgisayar donanımlarına ihtiyaç var. Playstation VR ise Playstation 4 ile çalışıyor. Bu ekstra maliyete rağmen her üç marka da internetten ön siparişe çıkar çıkmaz kısa süre içerisinde tükendi.

Merakla beklenen bir diğer ürün ise Microsoft’un artırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens. Henüz son tüketiciler için satışa çıkmadı, ama herkesten önce uygulama geliştirmek isteyen ABD veya Kanadalı yazılımcılar 3 bin dolar ödeyerek Hololens’in geliştirici versiyonuna sahip olabiliyor.

 80 milyar dolarlık piyasa oluşacak

Son teknoloji ürünü bu gözlük fiziksel dünyanın üzerine sanal görüntüler yerleştiriyor. Böylece oturma odanız bir oyun alanına dönüşüyor, başka mekandaki bir kişiyle sanki yan yanaymış gibi telekonferans yapabiliyor veya bilgisayarda tasarladığınız bir ürünü sanki gerçekmiş gibi gözünüzün önünde inceleyebiliyorsunuz.

Sanal gerçeklik teknolojisini denemek isteyenler için daha düşük maliyetli çözümler de var. 99 dolarlık Samsung Gear VR veya 20 dolarlık Google Cardboard uygulamaları milyonlarca kişinin bu yeni teknolojiyi denemesi için imkan sağlıyor. YouTube veya Facebook gibi popüler sosyal medya ağlarında 360 derece görüntü açısına sahip videoların desteklenmesi de bu teknolojinin geniş kitlelerce tanınması açısından önemli.

Özel kameralarla çekilen 360 derece videolar çekim mekanındaki her şeyi kaydediyor. Sanki gerçekten oradaymışsınız hissini oluşturan bu videolar baktığınız her yönde derinlik hissi veriyor. Kullanıcılar bilgisayar veya akıllı telefonlarından bu görüntüleri kolayca izleyebiliyor.

Kullanıcıların özellikle 2016 ve 2017 yıllarında elde edeceği deneyim, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisinin kalıcı olup olmayacağının da bir göstergesi sayılacak. Şimdilik tahminler iyimser.

Deloitte’un tahminlerine göre, bu yılın sonuna kadar dünyada ortalama 2.5 milyon sanal gerçeklik gözlüğü satılacağı tahmin ediliyor. 2018 yılında bu rakamın 10 kat artıp 24 milyona ulaşması bekleniyor. Digi-Capital adlı araştırma şirketinin raporuna göre, 2020 yılında bu yeni piyasanın toplam büyüklüğü yazılım ve donanım pazarıyla birlikte 150 milyar dolara ulaşacak.

Yazının devamı Turkishtime'ın Mayıs sayısında