ARGE 250


Sanayi 2017'ye artışla başladı

Turkishtime Dergi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 Ocak ayı sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı. Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 7 artış gösteren sanayi ciro endeksi, geçen yılın Ocak ayına göre de yüzde 24 arttı. İşte raporun ayrıntıları...

Sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 7 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.2 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7.1 arttı.

Sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.1 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 32.5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 23.9 arttı.

Ana sanayi gruplarında en fazla artış enerjide gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 18.8 ile enerjide gerçekleşti.

En fazla artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 47.4 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 28.4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 20.7 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

En fazla azalış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 35.8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 20.4 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 7.7 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.