ARGE 250


SAP, 1 Milyar Euro’yu Geçen Yazılım Geliri ile Tarihinin En İyi İkinci Çeyrek Performansını Elde Etti

Zehra Tike

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, 2012 yılı ikinci çeyreğinde tüm bölgelerde olduğu gibi Türkiye’de de çift haneli bir büyüme gerçekleştiğini vurgulayarak, yılı aynı performansla sürdürmeyi beklediklerini söyledi. Keskin açıklamasına şöyle devam etti: “İş ortaklarımızla birlikte özellikle inşaat, perakende ve medya gibi önemli sektörlerde elde ettiğimiz başarılar, hem global anlamda hem de Türkiye’de aldığımız güçlü sonuçlarda önemli rol oynadı. SAP’nin müşteri odaklı yenilikçi stratejisi, sektörde ayırt edici bir faktör olmaya devam ediyor. İkinci çeyrek sonuçları, maliyetleri azaltan, verimliliği artıran ve büyümeyi destekleyen SAP çözümlerinin şirketlerin en yüksek performansla faaliyet göstermesi için doğru seçenek olduğunu kanıtlıyor.”

İKİNCİ ÇEYREKTE ÖNE ÇIKANLAR
SAP, yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar Euro’yu aşan tarihi bir yazılım gelirine imza attı. Tüm bölgelerde çift haneli yazılım geliri elde edildi. SAP’nin inovasyon gerçekleştirdiği alanlarda gördüğü talepte de artış yaşandı: SuccessFactors ile birlikte Bulut alanında %112’lik büyüme gerçekleşti. SuccessFactors birleşiminden ortaya çıkan güç, SAP’nin lider bulut sağlayıcısı olma stratejisini hızlandırıyor. Yılın ikinci çeyreğinde kaydettiği 85 milyon Euro değerindeki HANA geliriyle SAP, 2012 yılı içinde SAP HANA’dan en az 320 milyon Euro gelir elde etme hedefini koruduğunu gösterdi. SAP’nin, ikinci çeyrekte mobilite alanında 54 milyon Euro gelir elde etmesi, yine bu alanda da yıl genelinde 220 milyon Euro’ya ulaşma beklentisini karşılayacağını gösteriyor. Finansal hizmetler ve perakende gibi stratejik sektörlerde (her iki alanda da yazılım gelirlerinde %60’ın üzerinde büyüme gerçekleşti) önemli gelişim kaydeden SAP, üretim sektörlerindeki yazılım gelirlerinde yakaladığı %20’nin üzerindeki artışla bu büyümesini daha da sağlamlaştırdı.
SAP’nin Co-CEO’ları (Eş Başkanları) Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe, tarihi sonuçlarla ilgili olarak yaptıkları açıklamalarda şunları söyledi: “Müşteri odaklı inovasyon stratejimiz, müşterilerimize olağanüstü bir işletme değeri katarken, bize de belirsiz bir makro-ekonomik ortamda rekor sonuçlar elde etme fırsatı verdi. SAP olarak müşterilerimize, başarısı kanıtlanmış, istikrarlı ve sağlam bir temel üstünde sunduğumuz yenilikçi bulut bilişim, mobil ve bellek-içi (in-memory) teknolojilerle sektörde ayrı bir yere sahibiz. Önümüzdeki dönemde de ezber bozan çözümler sunmaya ve 2015’e yönelik hedeflerimize ulaşma yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.”

SAP Mali İşler Direktörü (CFO) Werner Brandt ise şunları söyledi: “ SAP olarak, ikinci çeyrek yazılım geliri hedef aralığının en üst noktasına ulaştık ve yazılım ve yazılımla ilgili hizmet geliri hedef aralığının ortalarında yer aldık. 2012’nin ilk yarısında kazandığımız bu ivmeyle ve operasyonel mükemmeliyete duyduğumuz bağlılıkla, 2015 hedeflerimize uygun olarak 2012 yılı genelinde hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

ŞİRKET TABLOSU
SAP, 2012 yılı geneli için aşağıdaki bilgileri veriyor:
• Şirket, 2012 yıl boyu IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirinin sabit kurda %10 – %12 oranında artmasını beklemektedir (2011: 11.35 milyar Euro). Buna, SuccessFactors şirketinin %2’ye kadarki katkı puanları da dahildir.
• Şirket, 2012 yıl boyu IFRS olmayan faaliyet karının, sabit kurda 5.05 milyar Euro – 5.25 milyar Euro aralığında olmasını beklemektedir (2011: 4.71 milyar Euro). SuccessFactors hariç, 2012 yılı boyunca IFRS olmayan faaliyet karının benzer bir aralıkta olması beklenmektedir.
• Şirket, 2012 yılı boyunca IFRS efektif vergi oranının %26.5 – %27.5 aralığında olacağını öngörmekte (2011: %27.9) ve IFRS olmayan efektif vergi oranınınsa %27.0 – %28.0 olmasını beklemektedir (2011: %26.6).