AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


SAP Forum, iş dünyasını “Yepyeni Bir Yarış”la tanıştırdı

Ferhat Gök

Bu yıl 17'inci kez düzenlenen ve Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği olan SAP Forum, 5.000’e yakın katılımcıyı ağırladı. “Yepyeni Bir Yarış” başlığıyla hızla değişen koşullarda rekabetçi kalabilmenin yöntemlerini masaya yatıran etkinlik, IBM’in platin, Fujitsu&NetApp’ın inovasyon sponsorluğunda gerçekleşti. Türkiye’deki müşterilerinin toplamı dünyanın 25’inci büyük ekonomisine eşit olan SAP, etkinlikte toplam 14 paralel salonda, başarı hikayelerinin de ayrıntılarıyla ele alındığı 90’ın üzerinde sunuma yer verdi. Türkiye’nin ve dünyanın “en iyi” şirketlerinin sunumlarını izleyen katılımcılar, güne bir inovasyon ve teknoloji gurusu olan SAP Veritabanı ve Teknoloji Dünya Başkanı Steve Lucas’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Lucas, mobil teknolojiler ve bulut bilişimin şirketlerin iş yapış biçimlerine katkılarının yanı sıra son yılların teknoloji trendleri arasında ilk sıralarda yer alan büyük veri kullanımının iş dünyasına etkilerini de dikkat çekici örneklerle analiz etti.

Büyük verinin geleceğine ilişkin sorulara yanıt veren Lucas “Büyük veriden sonrası daha büyük veri. Bunun başka bir açıklaması yok. Neredeyse hiçbir şeyin silinmediği bir dünyada yaşıyoruz. Veriler silinmiyor, elenmiyor ve sürekli birikmeye devam ediyor. Ama elinizdeki verinin ne kadar büyük olduğu önemli değil. Önemli olan, bu veriyi nasıl işlediğiniz, ne şekilde kullandığınız ve iş süreçlerinde yararlanmak için neler yaptığınız. Yöneticilerin, çalışanların ve tabii ki tüm şirketlerin veriye doğru ve hızlı şekilde ulaşmaya, bunu mobil cihazlara iletmeye gereksinim duyduğunu hemen her sektörde görüyoruz. Bu süreçlerin profesyonel ve kurumun ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş bir anlayışla yönlendirilmesi gerekiyor. Şirketlerde veriden sorumlu olacak ‘Chief Data Officer’ (Veriden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi) gibi bir pozisyon yok, fakat bu pozisyona şiddetle ihtiyaç var ve bu ihtiyaç giderek daha da artıyor.” diye konuştu.

 SAP Forum 2012, Dr. Deniz Gökçe’nin yönetiminde gerçekleşen Patronlar Konuşuyor oturumu ile, perakende dünyasının üç önemli ismi A101 Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Dağlıoğlugil, Aydınlı Grup Genel Müdürü Levent Özkan ve Desa CEO’su Burak Çelet’in sektörün bugünü ve geleceği üzerine yaptığı hararetli bir beyin fırtınasına da sahne oldu. Perakendenin tüm süreçlerinde çok yoğun bir rekabetin söz konusu olduğunu vurgulayan konuşmacılar, iş hayatında zaaflara yer olmadığını belirterek, teknolojiye yaptıkları yatırımlara değindi.

SAP Forum 2012’nin dikkat çekici sunumları Türk iş dünyasının son yıllarda nasıl teknolojiyle dönüştüğünü gözler önüne serdi.  Forum’da başarılı SAP projeleri de ödüllendirildi. Yılın SAP Dönüşüm Projesi Ödülü Şişecam’a verilirken, Yılın SAP Projesi Ödülü ise Çalık Holding’in oldu. Coca-Cola İçecek Orta Ölçekli Proje kategorisinde Kalite Ödülü alırken, EnerjiSA Başkent Elektrik Büyük Ölçekli Proje kategorisinde Kalite Ödülü’ne layık görüldü.