ARGE 250


Seka Kağıt Fabrikası, bilim merkezine dönüştürülüyor

Samet Öztürk

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK arasında eski SEKA Kağıt Fabrikası binalarının restore edilerek bilim merkezine dönüştürülmesi amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

SEKA Park'ta düzenlenen protokol töreninde gazetecilere açıklama yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, bilim merkezinin komşu illere de hizmet vereceğini söyledi.

Restorasyon çalışmalarının gelecek yıl sonunda tamamlanmasının planlandığını ifade eden Yazıcı, desteğinden dolayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile TÜBİTAK yetkililerine teşekkür etti.

TÜBİTAK Genel Sekreteri Ogün Bahadır ise TÜBİTAK'ın ilk etapta restorasyon için belediyeye 25 milyon lira aktaracağını, personelin yetiştirilmesi, binanın iç donanımı ve işin takibinin TÜBİTAK tarafından yapılacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Yazıcı ve Bahadır arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Yaklaşık 55 milyon liraya yapılması planlanan bilim merkezinde 6 bin metrekarelik interaktif sergi salonu bulunacak. Ziyaretçiler, sergi salonunda deney aletlerini kullanabilecek.

Bilim insanlarından oluşacak kadronun gözetimi ve danışmanlığında, çocukların potansiyeli keşfedilecek ve yeteneklerini değerlendirebilecekleri çeşitli imkanlar sağlanacak. Özel yetenekli çocuklar özel programlarla eğitilecek.