ARGE 250


Şekerbank’tan 330 milyon TL’lik tahvil ihracı

Zehra Tike

 

Şekerbank, 367 gün ve 18 ay olmak üzere iki farklı vadede, toplam 330 milyon TL tutarında yurt içi tahvil ihracı gerçekleştirecek. Her iki vade için nominal ihraç tutarları 165’er milyon TL olacak. Bireysel ve kurumsal yatırımcıların minimum tahvil talebinin 1.000 TL olacağı arzda, 30 - 31 Mayıs ve 1 Haziran 2012 tarihlerinde talep toplanacak. Şekerbank, geçtiğimiz yıl da 350 milyon TL ve 150 milyon TL olmak üzere iki aşamada toplam 500 milyon TL tutarında tahvil ihracı gerçekleştirmiş ve hem adet hem de tutar bazında toplam arzın iki katına yakın talep toplamıştı. Toplam talebin yüzde 50’si Anadolu’dan ve adet bazında yüzde 92’si ise bireysel yatırımcılardan gelmişti. 367 gün vadeli iskontolu tahvil, gösterge faiz üzerinden %1,5 ek getiri sağlayacak Şekerbank’ın 367 gün vadeli tahvili iskontolu ihraç edilecek ve referans alınacak devlet tahvilleri ile hesaplanacak gösterge faiz üzerinden %1,5 oranında ek getiri sağlayacak. Bu vadeli tahvile yatırım yapanlar, ana parasını ve faizini vade bitiminde bir defada alacaklar.367 gün vadeli tahvilin gösterge faizi, 15.05.2013 ve 17.07.2013 vadeli devlet tahvillerinin İMKB tahvil ve bono piyasasında oluşan ağırlıklı ortalama bileşik faizlerinin 5 işlem günü ortalaması üzerinden hesaplanacak.18 ay vadeli, 3 ayda bir değişken faizli kupon ödemeli tahvilin ek getirisi % 1,6 olacak. 18 ay vadeli, 3 ayda bir değişken faizli kupon ödemeli Şekerbank tahvili ise yatırımcısına, referans alınacak devlet tahvili faiz oranı üzerine %1,6 oranında ek getirili olarak sunulacak. Bu Şekerbank tahviline yatırım yapanlar faizini 3 ayda bir alacaklar. Toplam 6 kupon ödemesi yapılacak ve ilk kupon faiz oranı, 05.03.2014 vadeli devlet tahvili faiz oranının 5 iş günü ortalamasına göre hesaplanacak. Ayrıca her 3 ayda bir faiz oranı, ilgili dönemdeki gösterge kıymetin faiz oranına göre yeniden belirlenecek.

Uluşahin: “Şekerbank’a güvenenlere yine kazandıracağız”

Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, yaptığı değerlendirmede, geçen yılki tahvil ihracına gelen yoğun talep kapsamında tasarruflarını Şekerbank tahvili ile değerlendiren tüm yatırımcılara teşekkür etti. Meriç Uluşahin, “Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz tahvil ihracında gördük ki, özellikle Anadolu’daki binlerce bireysel tasarruf sahibi, somut getirisi olan, Şekerbank gibi köklü kurumlarca sunulan alternatif ürünler söz konusu olduğunda, birikimlerini uzun vadede değerlendirmeyi tercih ediyor. Yüzde 62’si Anadolu’da bulunan 70 il ve 204 ilçedeki yaygın şube ağımızın da desteğiyle bu ihraçta da halkımızı tasarrufa özendirmeye ve küçük büyük tüm birikim sahibi müşterilerimize getirisi yüksek bir ürün sunmaya gayret ettik. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu ihraçla da yine Şekerbank’a güvenenlere kazandıracağız.” dedi.

Tahviller ikinci el piyasada satılabilecek

İMKB tahvil ve bono piyasasında işlem görecek tahviller, ihraç olduktan sonra, piyasadaki arz ve talebe göre ikincil piyasada satılabilecek. Şekerbank müşterileri, aldıkları tahvili Şekerbank’tan kullandıkları kredilere teminat olarak gösterebilecekler. Bu enstrümana yatırım yapanlar aynı zamanda mevduata göre daha düşük vergi ödeyecekler. Şekerbank’ın tahvil arzından, bireysel yatırımcılar statüsünde bulunan; işçi, serbest meslek, müstakil işyeri sahibi ve Türkiye’de ikametgah sahibi tüm gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilecek. Yurt içi kurumsal yatırımcılar statüsünde ise; yatırım fonları, özel emeklilik fonları, menkul kıymet yatırım ortaklıkları, risk sermayesi yatırım ortaklıkları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, portföy yönetim şirketleri, emekli- yardım sandıkları ile vakıflar, aracı kurumlar, bankalar ve sigorta şirketleri Şekerbank’ın tahviline talepte bulunabilecekler. Yatırımcılar tahvil alımını, Şeker Yatırım aracılığı ile tüm Şekerbank ve Şeker Yatırım şubelerinden yapabilecekler. Detaylı bilgileri içeren izahname ve sirkülere ise www.sekerbank.com.tr’den ulaşılabilecek.