AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Sevgililer Günü çiçek sitelerini zorladı, siparişleri teslim edemeyenler oldu

Turkishtime Dergi

E-ticarete doping yapan Sevgililer Günü, bu yıl da çiçek sitelerine sipariş yağmasına neden oldu. Siparişlerdeki yığılma, çiçek sitelerinin teslimatta zorlanmasına neden oldu. Bazı siteler, sorunla başa çıkmak için İstanbul içindeki uzak bölgelere teslimat yapmayı durdurduğunu ilan ederken, aldığı siparişleri teslim edemeyen siteler de oldu.

ÇiçekGönder.com sitesi, dün sabah saatlerinde aldığı siparişi gün boyunca teslim edemeyince tepki çekti. Sevgililer Günü'ne özel sayfasında "Gün içinde sipariş" ibaresiyle tanıtım yapan sitenin, bu vaadini yerine getirmediği belirtildi. Sitenin sipariş takip sayfasında "Tüm Siparişler Dağıtıma Çıkarılmış OlupSipariş Teslim Bilgileri Mail Üzerinden Gönderilecektir" ifadesinin yer aldığı görülüyor. Konuyla ilgili siteye gönderilen sorulara herhangi bir yanıt verilmediği ifade edildi.

ÇiçekGönder.com sitesinin ödeme altyapısını, İzmir merkezli, çok fazla tanınmayan bir firma olan PayTR sağlıyor. PayTR, müşterilerden gelen usulsüzlük taleplerini inceleyen ve sorun tespit edilmesi durumunda, ödemeyi iade eden büyük ödeme sistemi şirketlerinden farklı olarak, e-ticaret sitesi ile müşteriler arasındaki sorunların kendilerini ilgilendirmediğini belirtiyor.

PayTR'den konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "Tüketiciye ürün ve teslimata ilişkin tüm yükümlülük üye iş yerine ait olsa da, güvenliğin ihlali tespitinde veya bu konuda ulaşan şikayet ve itirazlarda, tanımlı politika, prosedür ve iş süreçlerimiz vakit kaybetmeden uygulamaya konulmaktadır. Bu uygulamalar üye iş yeri ile görüşmeler ve çözüm süreçlerinin yönetimi, ve süreçte gerekli yaptırımların uygulanmasını da kapsamaktadır."

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, alınan siparişlerin yüzde 1'i teslim edilmemesinin bile sorun olarak algılanıp üzerinde durulması gerektiğini belirterek, "En azından müşteriye bilgilendirme yapılmalıdır" diyor.