Turkishtime AR-GE 250


Sharp lisans için Vestel'in kapısını çaldı

Görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan ancak adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Sharp'ın Tayvan şirketi TPV Technology ile de LCD televizyon cihazlarının Avrupa'da üretimi ve satışı konusunda görüşmeler sürdürdüğünü söyledi.

Vestel Elektronik ise KAP'a yaptığı açıklamada, yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Vestel Ticaret'in beyaz eşya tarafında marka isim hakkı satın alarak lisanslı üretim yapılması konusunda çeşitli firmalarla görüşmelere devam ettiğini, ancak şu aşamada alınmış nihai bir karar bulunmadığını belirtti.

Vestel Elektronik hisseleri saat 11'de yüzde 5.65 yükselişle 3.18 liradan, Vestel Beyaz Eşya hisseleri ise yüzde 5.85 primle 5.79 liradan işlem görüyordu.

Deniz Yatırım Analisti Kurthan Atmaca, "Vestel Avrupa'da farklı markalar için fason TV üretimi yapıyor. Beyaz eşya için nasıl bir model yapacaklar bu belirsiz ancak daha önce elinde olmayan bir işin dahil olması şirket için pozitif olacaktır" dedi.

Konuya yakın kaynak görüşmelerin başlangıç aşamasında olduğunu ve henüz hiçbir konuda anlaşmaya varılmadığını belirtti.

Sharp daha önce benzer haberler üzerine yaptığı yazılı açıklamada Avrupa'daki faaliyetini yeniden yapılandırmak amacıyla değişik seçenekleri değerlendirdiklerini ancak şimdilik kararlaştırılmış bir şey olmadığını bildirmişti.