ARGE 250


Şirket detektiflerinin yükselişi

Ersin Kaplan

Küreselleşmenin getirdiği otomatik sonuçlardan biri de yatırım yaptığınız ülkedeki iş partnerlerinizin şeffaflıkla ilgili sorunlarıdır. Şeffaflık her yerde, aynı seviyede olmadığından seçtiğiniz iş partneri hakkında da her zaman şeffaf bilgiler elde edemeyebilirsiniz. İşte sırf bu gerçek yüzünden milyarlarca dolarlık bir pazara ulaşan ancak gözlerden uzak kalmayı başaran bir sektör doğdu: Şirket detektifleri…

Milyonlarca dolarlık sektör

Bu alanda faaliyet gösteren FTI Consulting’in “suç ve hukuk” departmanı 2012’nin ilk altı ayında 177 milyon dolar büyüdü. Bu sektörde son dönemde satın alma ve birleşmeler de başladı. K2 firması PayPal ile bağlantısı olan dijital data firması Palantir ile yakın zamanda bir güç birliği yaptı. Böylece K2, şirketlerin işlemleri hakkında terabyte’larca bilgi elde edebildi.

Görüldüğü gibi ‘kurumsal Sherlock Holmes’ların ilgi alanı hukuktan bilişime, finans-muhasebeden sadece gerçekleri araştıran araştırmacı gazeteciliğe kadar çeşitleniyor. Bu şirketleri gün geçtikçe değerli kılan ise dünya üzerinde şirketler hakkında elde ettikleri devasa veri tabanı ve know-how. Bunun bir kanıtı olarak bu sektörün öncüsü Kroll’un reyting değerleme sektörüne Fitch, S&P gibi devlere karşı rekabet için girmesini gösterebiliriz.