AR-GE 250


Şirketler de kredi kartına taksiti sevdi

irem sertbaş

Enuygun.com’un BDDK verilerinden derlediği analize göre, ticari işletmeler adına açılan kurumsal kredi kartlarına olan borçlar 2012 Mayıs ayı itibariyle bir yıl öncesine göre iki katına çıkarak 4 milyar TL’ye ulaştı. Bu tutarın 1,4 milyar TL’sini taksitli borçlar, 2,6 milyar TL’sini ise taksitsiz borçlar oluşturuyor.

Şirketlerin kredi kartlarındaki taksitli borç oranı da artmaya devam ediyor. Enuygun.com’un analizine göre, 2011 Mayıs ayında toplam borçların yüzde 30’unu oluşturan taksitli kredi kartı borçları, 2012 Mayıs ayında yüzde 35’e çıktı. 2010 yılının aynı ayında ise bu oran yüzde 23’tü.

Bireysel kredi kartlarında taksitli borçlar taksitsizi yakalamak üzere

2009 yılı Mayıs ayında 11,8 milyar TL ile taksitsiz bireysel kredi kartı borçlarının yarısı kadar olan taksitli borçlar, 2012 yılı Mayıs ayında taksitsiz borçların yüzde 92’sine ulaşarak 29,6 milyar TL’ye ulaştı. Geçtiğimiz yılın aynı ayında ise taksitli kredi kartı borçları 21 milyar TL idi.

Kurumsal kredi kartlarından yapılan taksitli kredi kartı harcamalarının bir yıl öncesine göre yüzde 133 oranında arttığını belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Bireysel kredi kartlarında taksitli borçlar son bir yıl içerisinde 8,6 milyar TL arttı. Kurumsal kredi kartlarındaki taksitli borçlardaki artış ise 810 milyon TL’yi buldu. Artık kurumsal seyahat harcamalarında bile taksitli uçak bileti tercih edilebiliyor” diye konuştu.

Bankaların yıllık raporlarında açıkladıkları pazar paylarını dikkate alarak yaptıkları tahminlere göre, sektörde 2 milyona yakın kurumsal kredi kartı bulunduğunu ekleyen Sungurlu, “Şirketlerin 2012 yılı Mayıs ayı itibariyle taksitli kredi kartı borçları 1,4 milyar TL iken, bireysel kredi kartları ile yapılan taksitli borçlar 29,6 milyar TL. Toplam kredi kartı sayısı ise 53 milyon adet. Oransal olarak rakamlar dikkate alınırsa, kurumsal kredi kartlarında taksitli ödeme seçeneğinin bireysel kredi kartlarındaki gibi oldukça yaygın kullanıldığı görülüyor. www.enuygun.com üzerinden uçak bileti satın alınırken bile taksitlendirmenin artık daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Bireysel kullanıcıların bir kısmı 100 TL’nin altındaki uçak biletlerini bile taksitlendirmek isterken, şirket kredi kartlarında da uçak bileti satın almalarda taksitlendirme yapıldığını gözlemliyoruz” dedi.