AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Şişecam’ın 2012 yılı ilk yarı cirosu 2.674 milyon TL’ye ulaştı

Elif Akın

Şişecam Topluluğunun 2012 ilk yarı dönemine ilişkin mali tablolarını İMKB’de açıklamasının ardından 2012 ilk yarı sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman, yaptığı açıklamada, “Haziran ayı sonu itibariyle 2.674 milyon TL’yi bulan konsolide net satışların, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,5 artış göstermesine karşın, marjlardaki daralmaya bağlı olarak toplam net kârımız önceki yıla kıyasla yüzde 44, ana ortaklık payına düşen net kâr ise yüzde 38 oranında azalarak sırasıyla 208 milyon TL ve 191 milyon TL seviyesinde oluştu. Bu dönemde cam üretimimiz yurtiçi ve yurtdışı kuruluşlarımızda geçen yılın aynı dönemindeki seviyesini koruyarak toplam 1,9 milyon ton olarak gerçekleşti. Soda Sanayii A.Ş.’ de ise yılın ikinci çeyreğinin yarısından fazlasını kapsayan grev nedeniyle, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında daha düşük miktarda, 846 bin ton seviyesinde soda üretimi yapılabildi” dedi.

2012 yılı ikinci çeyreğinde satış hacmi ilk çeyreğin yüzde 12, net kâr yüzde  27 üzerinde gerçekleşti
2012 yılı ikinci çeyreğinde konsolide bazda 1,4 milyar TL satış hacmine ulaşıldığını belirten Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman; “2012 yılı ikinci çeyreğinde konsolide satışlarımızı önceki çeyreğe göre % 12 oranında, 2,7 milyar TL seviyesine ulaşan toplam satışlarımızı ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,5 oranında artırdık. 2012 yılı ikinci üç aylık dönemde elde edilen 116,5 milyon TL toplam, 105 milyon TL ana ortaklık payına düşen net kâr, ilk çeyreğin, sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 22 oranında üzerinde gerçekleşti. Yılın ilk yarısı sonu itibariyle 208 milyon TL düzeyindeki toplam, 191 milyon TL seviyesinde gerçekleşen ana ortaklık payına düşen net kâr aynı sırada önceki yılın yüzde 44 ve yüzde 38 oranında gerisinde kaldı,” diye konuştu.

Marjlar daraldı
2011 yılı Ekim ve takiben 2012 yılı Nisan aylarında gerçekleşen doğalgaz fiyat artışlarının tamamının, piyasalardaki rekabet koşulları ve pazarlardaki daralmaya bağlı olarak satış fiyatlarına yansıtılamamasının sonucu, ilk çeyrek sonunda yüzde 21,1 olan FAVÖK marjının, ikinci üç ayda yüzde 19,6’ya gerilediğini belirten Prof. Dr. Kırman, 2012 yılı Haziran ayı sonu itibariyle yüzde 20,4 olarak gerçekleşen FAVÖK marjının, önceki yılın aynı döneminin 7 puan altına indiğini ifade ederek; maliyetlerdeki artışların satış fiyatlarına yansıtılmasının zorlaştığı bu dönemde, maliyetlerin kontrol altında tutulması ve üretimdeki verimliliğin artırılmasına her zamankinden daha fazla önem verileceğini vurguladı.

Yatırımlar sürüyor
Rusya, Bulgaristan ve Türkiye’deki yatırımların, piyasalardaki gelişmelerin de dikkate alınmak suretiyle sürdürüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Ahmet Kırman, yılın ilk 6 ayında toplam yatırım harcamalarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71 artarak 424 milyon TL seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, bu dönemdeki harcamaların önemli bir bölümünün mevcut ve faaliyetlerden yaratılan kaynaklarla finanse edildiğini, güçlü mali yapının korunduğunu sözlerine ekledi.

Yeniden yapılandırma çalışmaları devam ediyor
Geçen yıl olduğu gibi, 2012 yılında da yeniden yapılandırma çalışmalarına devam edilmekte olduğunu belirten Prof. Dr. Kırman, Çayırova Cam Sanayii A.Ş.’nin Şişecam, Trakya Yenişehir Cam Sanayii A.Ş. ve Trakya Polatlı Cam Sanayii A.Ş.’nin Trakya Cam Sanayii A.Ş., Anadolu Cam Yenişehir Sanayii A.Ş. ve Anadolu Cam Eskişehir Sanayii A.Ş.’nin Anadolu Cam Sanayii A.Ş., Paşabahçe Eskişehir Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş.’nin Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş. bünyesinde birleştirilmesine ilişkin süreçlerin başlatıldığını, bu birleşmelerle mali ve idari anlamda önemli verimlilik kazanımları sağlanacağını ifade ederek sözlerini tamamladı.