ARGE 250


Sony, çocuklara kod bilgisi öğreten oyuncak geliştirdi

Turkishtime Dergi

Son yıllarda çocukların, dolayısıyla gelecek nesillerin kod bilgisine hakim olmasının gerekliliği sık sık vurgulanıyor. Okullar, şirketler, bağımsız girişimler bu konuda ilerleme sağlayabilmek adına çeşitli projeler hayata geçiriyorlar. Çocuklara kod bilgisini aşılayan bu projeler önümüzdeki dönemlerde de sık sık karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Teknoloji devi Sony'nin de Indiegogo'da fonladığı KOOV tam olarak bu amaca hizmet eden bir proje. Lego benzeri oyun seti, çocuklara kodlamayla ilgili temel bilgileri öğretirken hayal güçlerini geliştirmeyi de amaçlıyor. Çocuklar KOOV ile diledikleri modeli oluşturduktan sonra tekerlek gibi çeşitli araçlar ya da mesafeleri, renkleri algılayabilen aygıtlar ekleyerek modellerine canlılık kazandırabiliyor.

Çocukların kodlama eğitimine sıfırdan başlayabileceği bir yapıda olan KOOV'da 30 saatten fazla çevrimiçi ders mevcut. Derslerin amacı çocukların fiziksel olarak bir materyal ortaya çıkarmadan önce teknik bilgilere hakim olması ve ezbere eğitim modelinin önüne geçilmesi.

Indiegogo'da fonlanmakta olan KOOV'un kampanya süresi yarın sona eriyor.