ARGE 250


Soyak 50 bin öğrenciyi Akıllı Yıldız yapıyor

Elif Akın

Akıllı Yıldızlar bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak 2014-2016 yılları arasında İstanbul ve İzmir’de 33 devlet okulunda hayata geçirilecek. Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin amacı 4. sınıflarda Fen ve Teknoloji ders müfredatına paralel olarak işlenecek konularla ilkokul öğrencileriyle, bu öğrencilerin öğretmen ve velilerinde enerji tasarrufu, enerjinin verimli kullanımı ve sürdürülebilir yaşam için önemi konularda farkındalık yaratmak. Projede 250 öğretmen 4 bin saat boyunca bilgilenip enerji öğretmeni olarak görev alacak, proje okullarındaki yaklaşık 10 bin 4. sınıf öğrencisi ise  100 bin saat boyunca enerji tasarrufu konusunda eğitim alacak. Akıllı Yıldızlar projesi ile aynı zamanda 10 bin veliye de toplamda 20 bin saat seminer verecekler.  Projenin gerçekleşeceği okullarda öğrenim gören toplam 45 bin öğrenci de farklı zaman dilimlerinde en az 3 saat boyunca enerji şenliklerine katılacak. Böylece 135 bin saat boyunca enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirme gerçekleştirecekler.
Akıllı Yıldızlar’ın aynı adı taşıyan web sitesi vasıtasıyla tüm Türkiye’deki çocuklara enerji tasarrufu ve sürdürülebilir yaşamın önemini aktaran mesajlarla da ulaşacak. Akıllı Yıldızlar’ın web içerikleriyle de tüm Türkiye’de toplamda yaklaşık 50 bin öğrenciye ulaşarak, proje sonunda 150 bin saatlik bilinçlendirme hedefliyorlar.
Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk projenin İstanbul bölümünün 2013-2014 ilkbahar öğretim döneminde Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinde yer alan toplam 10 ilkokulda, 2014-2015 güz öğretim döneminde ise Arnavutköy İlçesi’nde yer alan 5 ilkokulda, İzmir’de ise 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 15 ilkokulda hayata geçirileceğini belirtti. Çelenk “Proje aynı zamanda Yılmaz Soyak ve Bilge Soyak ilkokulu ile Erkut Soyak Anadolu Lisesi’nde uygulanarak böylece toplam 33 okulda öğrencilerle buluşacaktır” dedi.
İstanbul Küçükçekmece’de projenin uygulanacağı okullar arasında; Altınşehir İlkokulu, Osman Zeki Üngör İlkokulu, Arif Nihat Asya İlkokulu, Toki Şehit Er Yılmaz Özdemir İlkokulu ve Mustafa Kemal Paşa İlkokulu yer alıyor. Akıllı Yıldızlar’ın Başakşehir’de hayata geçirileceği okullarsa Bahçeşehir Süleyman Demirel İlkokulu, Hacı Avni Osman Gül İlkokulu, Mahmut Şevket Zırh İlkokulu, Toki Osmangazi ilkokulu ve Nurettin Topçu İlkokulu.

Sosyal sorumluluk projeleri devam edecek 
Proje sunumun ardından Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel, “Bildiğiniz gibi Soyak Holding’in kurumsal kültürü Sürdürülebilir Yaşam Yaklaşımı üzerine bina edilmiştir. Bu bağlamda 2007 yılında ‘Geleceğe Bir Damla Sakla’ projesiyle küresel ısınma kapsamında çok önemli bir unsur olan su tasarrufu konusunda bir kurumsal sosyal sorumluluk projesine imza attık. Birçok ödül sahibi olan bu projemizin ardından bugün sizlerle paylaştığımız Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk projemizle de ikinci kez ilkokul öğrencilerini hedefliyoruz. Biz çocuklarımıza güveniyor ve gençlerle iş birliği yapmayı seviyoruz” dedi. Çamlıbel konuşmasına çok dikkat çekici rakamlar vererek devam etti. Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel,  enerji tüketiminin %40’ının binalarda, benzer şekilde tüketilen toplam elektriğin %25’inin de konutlarda kullanıldığını belirterek “Ülkemizde yaklaşık olarak 27 bin ilkokul binası bulunuyor. Bu binaların yaklaşık 1000’i İstanbul’da, 700’ü ise İzmir’de yer alıyor. Buralarda yetişen çocuklarımızın tasarruf bilinciyle enerjiyi kullanmaları bile ülkemize büyük katkı sağlayacaktır. Tüm bu rakamlara bakıldığında, Türkiye’de enerji tüketiminde yapılacak iyileştirmelerle elde edilecek tasarrufun önemi büyüktür. Okullarımızdaki bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra projemiz kapsamındaki okul binalarımızda gerçekleştirilecek verimlilik uygulamalarıyla da %10 oranında tasarrufa destek olmayı hedefliyoruz. Soyak olarak biz de ‘Bugün Aslında Yarındır’ diyerek geleceğe yatırımı bugünden yapmanın önemini daima vurgulamak ve gelecek nesillerin yaşam kalitesinin yükselmesine katkı sağlamak için sosyal yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Bugün için bir Akıllı Yıldızın yetişmesinin, yarının sürdürülebilirliği için çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.