ARGE 250


Şubat ayında en çok perakendeciler personel talep etti

Yenibiris.com verilerine göre, Şubat ayında en çok Perakendecilik-Toptancılık sektöründe eleman arayışı oldu. Onun hemen ardından ise eğitim sektörü geldi. İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, işverenlerin ilanları ve iş arayanların başvuruları doğrultusunda, Şubat ayını kapsayan bir istihdam raporu hazırladı. Geçtiğimiz yılın aynı ayında yüzde 5,9 olan Perakendecilik-Toptancılık sektörü, yaklaşık bir buçuk kat artışla Şubat ayında en çok ilan veren sektörler arasında birinci oldu. Sektörde eleman alımlarının üçte biri satış departmanına yapılırken muhasebe elemanları ise satışçılardan sonra en çok aranan kişiler olarak belirlendi.

Yeni mezunlara açık

Perakende sektöründe satış danışmanlığı, yeni mezunlara da çok açık bir pozisyon. Firmalar adaylara kendi bünyelerinde eğitim veriyor ve sektörün çalışan devir oranını azaltmak için çalışmalar yapıyorlar. Birçok firma yarı zamanlı çalışma imkanı da veriyor.

Şirketler yurtiçi ve yurtdışında büyümesini sürdürecek

Bu yıl 3 bin 900 kişi istihdam etmeyi planlayan LC Waikiki, merkez ofis için 400, yurtdışı mağazacılık için bin 500, yurtiçi mağazacılık için de 2 bin kişi alacak. Merkez ofiste satınalmacı, planlamacı, tasarımcı gibi operasyon pozisyonlarının yanı sıra insan kaynakları, hukuk, finans ve güvenlik gibi bölümlerde de alım yapılacak. Mağazalarda ise başta satış danışmanı olmak üzere mağaza müdürü, reyon yöneticisi, görsel düzenleme uzmanı, satış danışmanı, kasiyer gibi pozisyonlarda yoğun alımlar söz konusu.

 Markaların 2014 yılı istihdam planı belli oldu

Boyner Grubu 2014’te, büyük kısmı satış danışmanı olmak üzere bin 430 kişilik istihdam planlıyor. Boyner Mağazacılık ve YKM’de 5 yeni mağaza için 330 kişi, A&Y Marka Mağazacılık’ta (Fabrika, Network, Divarese, Que) 14 yeni mağaza ve 100 kişi, Beymen’de 8 mağaza ve 200 kişi, BR Mağazacılık için de (Altınyıldız Classics ve Beymen Business mağazaları) açılacak 15-20 mağaza için 800 kişi işe alınacak.

Geçtiğimiz yıl 20 yeni mağaza açan ve 250 kişiye istihdam yaratan Deichmann şu anda toplam bin 200 olan çalışan sayısını, Türkiye’nin farklı illerinde açacağı 20 mağaza ile bin 400’e çıkarmayı planlanıyor. Firmada en çok saha satış danışmanı, mağaza müdürü ve bölge müdürü alımları yapılıyor. Büyüyen e-ticaret departmanı için de alımlar söz konusu. Ayrıca, üniversite öğrencilerine yarı zamanlı çalışma imkanı sunuluyor.

Çalışan sayısı 530 olan İnci Deri, açılması hedeflenen yeni mağazaları için mağaza yöneticisi, yönetici yardımcısı, satış danışmanı, kasiyer ve satış destek personeli pozisyonlarında toplam 80 kişilik bir alım planlanıyor.

Son açılanlarla birlikte İstanbul’da 61, Türkiye genelinde 298 mağazaya ulaşan TeknoSA ise bu yıl bin 500 kişilik istihdam yaratacak. Çalışan sayısı 8 bin olan CarrefourSA’da bu yıl işe alınacak kişi sayısı1000. Özhan Marketler Zinciri ise ağırlıklı olarak şarküteri, reyon ve kasa gibi mağaza içi pozisyonlara yönelik yaklaşık 200 kişiyi daha bünyesine katmayı planlıyor