AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


“Sürdürülebilirlik İçin Yeşil Fikirler” yarışmasında söz jürinin

Elif Akın

Sürdürülebilir kalkınma ve çevre eğitiminin geliştirilmesi amacıyla Türkiye’de 2005 yılında Bölgesel Çevre Merkezi (REC), T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirilen, 2008 yılından bu yana da Bosch Ev Aletleri’nin desteği ile sürdürülen Yeşil Kutu Çevre Eğitimi projesi kapsamında düzenlenen Sürdürülebilirlik İçin Yeşil Fikirler yarışmasında sona yaklaşıldı. Yeşil Kutu projesinde yer alan 300 formatör öğretmene yönelik olarak düzenlenen yarışmada jüri tarafından değerlendirme aşamasına geçildi.

Yeşil Kutu projesi kapsamında yürütülen en etkili bilinçlendirme çalışmalarının değerlendirileceği yarışmaya 40 öğretmen, 62 proje ile başvurdu. Yarışmaya iletilen ve kısa listeye kalan 17 proje Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer, gazeteci Abbas Güçlü, REC Türkiye Direktör Yardımcısı Kerem Okumuş, TÜBİTAK Bilim Çocuk Dergisi Editörü Zuhal Özer, Tema Eğitim Bölümü Başkanı Burcu Arık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nda Uzman olarak görev yapan Çevre Mühendisi M.Tamer Çobanoğlu’ndan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. Sonuçlar 15 Kasım 2012 tarihinde Bosch Ev Aletleri’nin ana sponsorluğunda düzenlenecek olan 1. Ulusal Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim Konferansı’nda yapılacak ödül töreninde açıklanacak.

Yeni nesil Yeşil Kutu ile çevre bilinci kazanıyor
Yeşil Kutu projesinde sürdürülebilir kalkınma ve çevre eğitiminin geliştirilmesi, gelecek nesillerde çevre bilincinin oluşturulması ve güçlendirilmesi amaçlanıyor. Projede, bunun için hazırlanan çok yönlü bir eğitim seti olan Yeşil Kutu kullanılıyor. Seti eğitim programlarında nasıl kullanacakları konusunda eğitim alan formatör öğretmenler, 10- 14 yaş grubundaki ilköğretim öğrencilerine eğitim veriyor. Bu eğitimler 2010 itibariyle www.yesilkutu.net adresli web sitesi üzerinden online verilmeye başlandı. Yeşil Kutu’nun mobil eğitim üssü Yeşil Vagon ise Türkiye’ye özgü bir uygulama olarak tüm dünya ülkelerine ilham veriyor. Yeşil Vagon, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Konseyi (UNECE) tarafından “eğitimde iyi örnekler ve özgün fikirler” statüsünde değerlendiriliyor. Yeşil Kutu projesinde 2011 yılı sonu itibariyle Türkiye çapında toplam 11 bin öğretmen ve 1 milyonu aşkın öğrenciye ulaşıldı.

Bosch Ev Aletleri, çevre ve eğitim için 2002’den bu yana çalışıyor
Bosch Ev Aletleri, 2002 yılından bu yana Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Deniz Temiz Turmepa işbirliğiyle gelecek kuşaklara temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak için önemli projeler yürütüyor, çeşitli çalışmalara destek oluyor. Bosch Ev Aletleri, sürdürülebilir kalkınmaya ve çevre eğitimine katkı sağlamayı amaçlayan Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi’ni, 2008 yılından bu yana hem maddi hem de manevi olarak destekliyor. Proje kapsamında Nisan 2011 itibariyle toplamda yaklaşık 11.000 öğretmen ve 1 milyonu aşkın öğrenciye ulaşıldı. Bosch Ev Aletleri’nin aynı yıl hayata geçirdiği bir diğer çevre ve eğitim odaklı kurumsal sosyal sorumluluk projesi ise Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu. Tiyatronun evrensel dilini kullanarak, çevre konusunda bilinçli bireyler yaratılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen proje kapsamında bugüne kadar iki farklı oyun ile toplamda 27 binden fazla çocuğa çevre koruma bilinci, doğa ve hayvan sevgisi aşılandı.