ARGE 250


Takı ve aksesuara olan ilgi franchise sistemine talebi artırdı

irem sertbaş

Son yıllarda büyümesini hız kesmeden sürdüren bijuteri sektörü, geçmişte aksesuar ve takı olarak sadece sokak aralarında, tuhafiyelerde veya toptancılar tarafından satılırken, şimdilerde yurtdışına açılıyor.

Bijutericiler ve Aksesuarcılar Derneği (BIJUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Uğur: ‘Geçmişte sektörümüz, üretimle ön plana çıkarken, son yıllarda markalaşmaya yönelik büyük yatırımlar yaptı. Takı ve aksesuar sektörü şimdi franchise fırsatlarıyla zincirleşerek günden güne büyümeye devam ediyor. 500 milyon liranın üzerinde bir büyüklüğe sahip bijuteri ve aksesuar sektöründeki markalaşma süreci, bu alanda yatırım yapan firmaların arasında yoğun bir rekabet ortamı yaratıyor. Geçmişte aksesuar ve takı, sadece sokak aralarında tuhafiye denilen yerlerde veya toptancılar tarafından satılırken, şimdilerde sadece iç pazarla yetinmeyen ve yurtdışına açılan çok büyük bir sektör haline geldi. Dış ticaret hacmi 250 milyon dolar olan bijuteri sektörü, az riskle yatırım imkanı tanıyan franchising sistemine olan talebi de  arttırdı’ dedi.

Girişimciler franchise fırsatlarıyla sektöre yatırım yapıyor

Modayı yakından takip eden kitlenin yanı sıra, küçük aksesuarların da kıyafetler için önem kazanmasının sektörün büyümesinde büyük rol oynadığını belirten BIJUDER Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Uğur, girişimcilerin franchise fırsatlarıyla sektöre yatırım yapmak istediklerini söyledi. Eyüp Uğur, son yıllarda yüzde 25 büyüyen franchise sektörünün yıllık ticaret hacminin 35 milyar doları geçtiğini vurgulayarak bijuterinin burada yüzde 25 büyüdüğünün altını çizdi.

Türkiye'nin bijuteri sektöründeki tek sivil toplum kuruluşu olan BIJUDER, 13 -16 Eylül 2012’de CNR İstanbul Fuar Merkezi’nde bu yıl 4. gerçekleştirilecek Bijuteri ve Aksesuarları Fuarı’na hazırlanıyor. Geçen yıl 3.’sü gerçekleştirilen fuarı 975’i yabancı, toplam 15 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten BIJUDER Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Uğur, Bijuteri ve Aksesuarları Fuarı’nın yapıldığı ilk yıldan bu yana Türk ve dünya bijuteri sektörünün ilgisini çekerek sektöre yön verebilecek konuma gelmeyi başardığını dile getirdi. Fuarda toptan siparişlerin alınarak ihracat bağlantılarının yapıldığını hatırlatan Eyüp Uğur, Bijuteri ve Aksesuarları Fuarı’nın sektörde büyük bir boşluğu doldurduğunu vurguladı.

Takı tasarım yarışmasıyla ödüller verilecek

Türkiye’deki üreticileri dünyadaki global firmalarla bir araya getirmek ve  bijuteri ihracatını artırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmasını sağlamak amacıyla tanıtım çalışmalarına hız verdiklerini belirten BIJUDER Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Uğur şöyle devam etti:

“Bijuteri ve Aksesuarları Fuarı dünyanın bijuteri fuarları arasında parlayan bir yıldız konumunda. Bu yıl tanıtım çalışmalarınıza oldukça hızlı başladık ve fuarımızın global tanıtım yüzü ünlü modacı Cemil İpekçi oldu. Bu yıl ilk defa fuarımızın içerisinde ödüllü bir takı tasarım yarışması düzenleyeceğiz. Tasarım yarışmasında, birinci gelen yarışmayı 5 bin TL, ikinciye 3 bin TL ve üçüncüyü ise 2 bin TL ile ödüllendireceğiz. İlk 3 sıraya giremeyen yarışmacıya da bin TL teşvik ödülü vereceğiz. Ziyaretçi ve katılımcı sayılarımızın günden güne arttığı fuarımız artık, bijuteri sektöründe ihracat potansiyelinin ve ihracat gelirlerinin artmasında çok büyük paya sahibi olacak.”