ARGE 250


TEB’in ilk çeyrek karı 115.4 milyon TL

irem sertbaş

31 Mart 2012 tarihi itibari ile TEB’in aktif toplamı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 oranında artarak 38.4 milyar TL’ye ulaştı. Özsermayesi 4.4 milyar TL olan TEB’in sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 14.2.

TEB’in toplam mevduatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37 oranında artarak 23.7 milyar TL’ye ulaşmıştı. TEB’in kredileri ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 26 oranında artarak toplam 26.4 milyon TL’ye ulaştı.

Yenilikçi ürün ve hizmetlerle ekonomiye destek

TEB’in verdiği nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığı ile ekonomiye ve müşterilerine sağladığı destek 34.8 milyar TL’ye ulaştı. Bu desteğin en önemli göstergesi olan nakdi kredilerin toplam aktifler içerisindeki payı 2012 yılının ilk çeyreği itibari ile yüzde 69’a ulaştı. Aktiflerinin kalitesini her zaman ön planda tutan TEB’in takipteki kredi oranı yüzde 2.8 olarak gerçekleşti.

Türkiye’de tasarruf bilincinin gelişmesi ve tasarruf oranının artması amaçlarına hizmet etmek üzere mevduat sahiplerine, vade bozma kaygısı olmaksızın günlük faiz kazanabildikleri “Marifetli Hesabı” sundu.

Benzer şekilde Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ’lere desteği bankacılık anlayışının merkezine oturtan TEB, KOBİ’ler için geliştirdiği istihdam paketi ile Türkiye’nin bir başka önemli sorunu olan istihdamın artırılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

TEB, 2005 yılında ‘KOBİ’lerin Danışman Bankası’ olma hedefi ile başladığı KOBİ Bankacılığı faaliyetlerinde TEB KOBİ Akademi, TEB KOBİ TV, TEB KOBİ Danışmanı, TEB KOBİ Destek Hattı ve TEB KOBİ Kulüp projeleri ile de dikkat çekiyor. Dünya Bankası Gurubu üyesi International Finance Corporation (IFC) tarafından KOBİ Bankacılığı alanında dünyada en iyi 3 bankadan biri olarak gösterilen TEB, IFC tarafından finansal olmayan hizmetler alanında tüm dünyaya örnek gösterilen ilk Türk bankası unvanını kazandı.

31 Mart 2012 Tarihli Finansal Sonuçlara İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

  • Net kar: 115 milyon TL
  • Toplam mevduat: 23.7 milyar TL
  • Toplam aktifler: 38.4 milyar TL
  • Toplam krediler: 26.4 milyar TL
  • Takipteki kredi oranı: yüzde 2.8