ARGE 250


Teknoloji devlerine yaz şoku

Çelik Ören

ABD'de teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü Nasdaq’da en büyük işlem hacmine sahip şirketler sırasıyla Microsoft,Yahoo, Dell ve Intel. Bu şirketlerin borsadaki son 6 aylık performansları değerlendirildiğinde, ortaya takip edilmesi gereken sonuçlar çıkıyor. Temmuz ayının girmesiyle birlikte yaşanan bilgisayar satışlarının artması, Nasdaq borsasında en büyük hacme sahip şirketler üzerinde büyük etkiye sahip.

Microsoft, Temmuz'da düşüşe geçti
Nasdaq’ın en büyük işlem hacmine sahip şirketi olan Microsoft, ocak ile nisan aylarının ortaları arasında inişli çıkışlı bir grafiğe sahipken, nisanın ortasından temmuzun ortasına kadar hisselerinin değeri istikrarlı bir artış gösterdi. Fakat bilgisayar fiyatlarının artması ile hisselerin değeri düştü.

Yahoo, aynı kaderi yaşamadı
Microsoft’un en büyük rakibi gözüyle bakılan Yahoo’nun hisselerinin değeri ise Microsoft gibi bir grafiğe sahip fakat 17 temmuz itibariyle hisselerinin değerinde büyük bir azalma göze çarpmıyor.

Intel de olumsuz etkilendi
Borsada en büyük 4. hacme sahip olan dünyanın en yaygın çip üreticisi olan Intel ise, son gelişmeden olumsuz şekilde etkilenmiş durumda olmalı ki Microsoft ile aynı kaderi paylaşıyor.

Dell'de temkinli yükseliş
Son olarak temmuz ayındaki bilgisayar satışlarında meydana gelen artışla hisselerinin değerleri en fazla artmış şirket ise dünyanın ikinci en büyük bilgisayar üreticisi olan Dell. Fakat uzmanlara göre her yaz döneminde yaşanan ve normal karşılanan bilgisayar satışlarının artması uzun sürmeyecek. Bu yüzden Dell’in hisseleri yine düşmeye başlayabilir.