Turkishtime AR-GE 250


Teknoloji paraya nasıl dönüştürülür

Samet Öztürk

Bilkent Cyberpark, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve IC2 Enstitüsü'nün ortak çalışması ile belirlenen 40 kişi, teknolojik ürünlerini yurt dışına pazarlayabilmek için "Uygulamalı Teknoloji Ticarileştirme Programı" ile eğitim alacak.

Uzun dönemli sertifikasyon programı 12 modülden oluşuyor ve teknolojik fikirlerinin değerlendirilmesi, fikri mülkiyet hakları yönetimi, iş planı oluşturma, başlangıç için alternatif fon modelleri ve lisanslama fırsatları ile ilgili becerileri geliştirmek ve teknolojinin ticarileştirilmesi önündeki engellerin kaldırabilme hedefini yönelik yoğun ve kapsamlı bir içerik sunuyor.

Türkiye'de ilk kez uygulanan programda, 16 teknopark ve teknoloji ticaret ofisi, 5 kamu, 4 özel sektör, 3 STK çalışanı, 2 akademisyen ile 10 girişimci katılacak. Eğitim programına katılanlar 4'er kişiden oluşan takımlar oluşturacak ve iş fikirleri için ticarileşme planları hazırlayarak, teorik bilgileri uygulamada kullanma fırsatı bulacak.

Programa katılanlar, mart-nisan aylarında arasında yapılacak olan eğitimler kapsamında elde ettikleri teorik ve pratik bilgileri kullanarak görev yaptıkları kurumlardan hizmet alacak ve teknolojik iş fikri olan girişimcilere destek verecekler.

Program kapsamında 10 takım arasında en iyi iş planını hazırlayan 4 kişilik takım, 2013 yaz aylarında Teksas Üniversitesi Austin kampüsünde, profesyonel uzmanlarca verilecek olan bir haftalık ileri düzey teknoloji ticarileştirme eğitimleri alacak ve yatırımcılarla bir araya gelme fırsatı yakalayacak.