ARGE 250


Teknosa yüzde 10 payla halka açılıyor

Derya Coşkun

Sabancı Holding'e bağlı faaliyet gösteren teknoloji perakende şirketi Teknosa, halka arz ediliyor. Ak Yatırım’ın konsorsiyum lideri olarak görev aldığı halka arzda toplam 28 aracı kurum yer alıyor.  Talep toplama tarihleri ise 9-10-11 Mayıs 2012 olarak belirlendi.

Teknolojinin geleceğine yatırım fırsatı
Teknosa halka arz basın toplantısında konuşan Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, 2011 yılından beri Teknosa halka arzı için çalıştıklarını belirtti. Dinçer, “Sabancı Topluluğu’nun genç ve parlayan yıldızı Teknosa’yı halka arz ederek, Teknosa çalışanlarına, iş ortaklarına, müşterilerimize ve Teknosa’nın geleceğine inananlara bir yatırım fırsatı oluşturuyoruz” dedi.

Teknosa’nın, Sabancı Holding’in 13 yıl aradan sonra halka açtığı ilk şirket olacağını ifade eden Dinçer,  sözlerine şöyle devam etti: “Teknosa, Sabancı Holding’in borsaya kote olan 12 şirketi ile beraber halka açık şirketler ligine girecek.  Teknosa halka arzıyla hem Sabancı portföyünün şeffaflığına katkıda bulunmayı,  hem de Teknosa kurumsal yönetimine güç kazandırmayı hedefliyoruz.”

Teknosa'ya yatırım yapmaya çağırdı
Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane, bugün 74 ilde 274 mağaza ile teknolojiyi tüketicilerin beğenisine sunduklarının altını çizerek, yeni dönemde tüketici ve yatırımcılara ‘dünyayı ve geleceği şekillendiren teknolojiye ve bu konuda Türkiye’nin lider teknoloji marketi olan Teknosa’ya yatırım yapmaları için yeni bir kapı açtıklarını belirtti.

Teknosa Genel Müdürü Nane, “‘Herkes için teknoloji’ felsefesi ile çıktığımız yolda önemli ve heyecanlı bir dönemece giriyoruz. 2000 yılından beri teknolojiyi tüketicinin ayağına götüren sektörün açık ara lider şirketi Teknosa artık tüketicileri ve yatırımcıları Teknosa’nın geleceğine ortak olmaya davet ediyor. Halkımızın liderliğe taşıdığı Teknosa şimdi halka açılıyor” diye konuştu.

Nane, perakende sektörünün önümüzdeki dönemde yine Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olarak yerini koruyacağına işaret ederek, Teknosa’nın da bu dönemde teknoloji perakende sektörünün lider şirketi olarak üzerine düşen görev ve sorumluluk bilinciyle hem müşterilerine hem de yatırımcılarına katma değer yaratan ürün ve hizmetler vermeye devam edeceğini açıkladı.

Yüzde 10 hisse halka açılacak
Ak Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci ise, " Teknosa halka arzında fiyat aralığı ile talep toplanacak. Halka arz edilecek hisse oranı yüzde 10. Ek Satış olması durumunda bu oran yüzde 11,50’ye yükselebilir. Hisse fiyat aralığı 7,00-8,25 TL olarak belirlendi. 9 Mayıs’ta başlayacak talep toplama 11 Mayıs’a kadar sürecek” diyerek Teknosa’nın halka arzı ile ilgili bilgileri paylaştı. Penbeci ayrıca, “Bu halka arzda yurtiçi plasman için kurduğumuz konsorsiyum, konsorsiyum lideri Ak Yatırım dahil 28 kurumdan oluşmaktadır. Konsorsiyumumuz, toplam yüzde 70 olan yurtiçi tahsisatının tamamını yüklenerek şirkete ve halka arzın başarısına duydukları güveni göstermişlerdir. Yüzde 70 oranında yüklenim son dönemde yapılan halka arzlarda gördüğümüz en yüksek yüklenim oranıdır” dedi.