ARGE 250


Tekzen Avrupa'da yapı marketi sektöründe söz sahibi

Barış Soydan

Türkiye’nin ilk ve tek, yüzde yüz yerli sermayeli yapı marketi Tekzen, ülke çapında ve Avrupa’daki yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz Ekim ayında Romanya Bükreş’teki ikinci mağazasını Plaza AVM’de açan Tekzen, Avrupa’da gerçekleştirdiği işbirlikleri ve üstlendiği sorumluklarla da dikkat çekiyor.

Türkiye’nin en geniş mağaza ağına sahip olan Tekzen, Yapı Market sektöründe Avrupa’nın en etkili kuruluşlarından olan, European DIY Retailers Association - EDRA’nın yönetim kuruluna girerek Avrupa’da söz sahibi oyuncular arasında aldığı yeri pekiştiriyor. Geçtiğimiz haftalarda EDRA Yönetim Kurulu’na seçilen Tekzen Yapı Market’in Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin’in önümüzdeki dönemde bu alanda yoğun bir şekilde faaliyet göstermesi bekleniyor.

Ev Geliştirme sektörüne ve “Do It Youself” (Kendin Yap) sektörüne hizmet veren BHB Alman ve SPK Fransız merkezli Perakendeciler ve Tedarikçiler Birlikleri tarafından 2002 yılında kurulan EDRA, dünya çapında yapı market zincirlerini tek bir çatı altında toplayarak güncel gelişmeleri, yaygın uygulamaları ve en son eğilimlerin takibini yapmaktadır. Türkiye’de 50 ilde 100’ü aşkın, Romanya’da 2 ve Kuzey Irak’ta 1 mağaza ile faaliyet göstermekte olan Tekzen 2015’te kutlayacağı 20. Yılına Avrupa’nın söz sahibi markaları arasında girmenin mutluluğunu yaşıyor.

En önemli fonksiyonu Avrupalı üyeleri arasındaki gelişimi ve ortak pozisyon almayı kolaylaştırmak olan EDRA, ev gelişimi endüstrisinin sesini Brüksel’de yüksek bir şekilde duyurdu. Üyelerinin 1.5 milyon çalışanı istihdam ettiği 18,700 mağaza ve 208 milyar Euro toplam ciro ile EDRA, global bir birlik haline geldi.

EDRA üye ülkeleri arasında Amerika, Avustralya, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, İspanya, İtalya, Avusturya, Portekiz, İrlanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Polonya, Slovenya, Bulgaristan, Türkiye, Rusya, Ukrayna, Baltık ülkeleri, Kazakistan, Peru, Şili, Güney Afrika şirketleri bulunuyor.