AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Telefon ve bilgisayar ithalatına anti-damping vergisi!

Barış Soydan

Milliyet gazetesinin haberine göre Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'de çok başarı şekilde telefon, tablet ve bilgisayar üretildiğini vurgulayarak, ithal ürünlere anti damging vergisi getireceklerini açıkladı.

Zeybekçi şunları söyledi: "Türkiye'ye gönderilen telefonun üzerinde gizli teşvik ve destekler var. Bunları araştırıyoruz. İçeride sanayicimizi korumak üzere yakında cep telefonuna tablet ve bilgisayarlara anti damping vergisi gelecek gibi görünüyor. Soruşturmalarda somut verilere ulaşıldı. Bize düşen görev sektörlerimizi korumak.”

Soruşturmanın iki ay içinde sonuçlanacağını söyleyen Zeybekçi, “Biz sadece bize gelen şikayetleri değerlendiriyoruz. Yoğun olarak şu üründü, şu üründe diye şikayetler gelmeye başlıyor. Biz bunları Çin’e de söylüyoruz. Aynı şekilde en son Filipinlere söyledik. Anti-damping vergisi konurken içeride vatandaşımızın tüketimde aşırı fiyatlara maruz kalmasını istemiyoruz, ters etki haksız rekabet şeklinde bir durum oluşturmadan bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi.